Ulutaš: Bezbednosna situacija na Kosovu je sada mirnija, ali i dalje krhka

Ozkan Ulutaš
Izvor: Kosovo Online

Bezbednosna situacija je sada mirnija, ali i dalje krhka. Kfor je uvek dokazivao svoju sposobnost da se uhvati u koštac sa svakim izazovom i da nastavi da sprovodi svoj mandat UN, potpuno i nepristrasno, kaže u intervjuu za Kosovo onlajn komandant Kfora general-major Ozkan Utulaš, koji je i ovom priikom podsetio na nedavnu izjavu generalnog sekreta Natoa Jensa Stoltenberga koji je istakao da „Alijansa očekuje blagovremene konsultacije o bilo kojoj akciji Kosovskih bezbednosnih snaga ili Kosovske policije koja bi mogla da utiče na regionalnu bezbednost“.

Na pitanje kako ocenjuje trenutnu bezbednosnu situaciju, komandant Kfora navodi da je "nakon porasta tenzija proteklih meseci, Nato rasporedio 1.000 dodatnih vojnika i teže naoružanje.

"Učetvorostručili smo prisustvo Kfora na severu Kosova i utrostručili broj patrola, uključujući i duž administrativne linije. Sve u svemu, bezbednosna situacija je sada mirnija, ali je i dalje krhka. Ovo su razboriti koraci kako bi se osiguralo da misija Kfora nastavi da ispunjava svoj mandat UN – na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine – da obezbedi bezbedno i sigurno okruženje za sve zajednice koje žive na Kosovu, i slobodu kretanja; u svakom trenutku i nepristrasno. Kfor nastavlja da deluje kao treći reagujući na Kosovu, posle Kosovske policije i misije vladavine prava EU (Euleks). Nato je snažno posvećen bezbednosti na Kosovu i Kfor će ostati koliko god bude potrebno, u skladu sa našim mandatom UN. Kfor nastavlja da stvara bezbednosni okvir, neophodan da bi dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU napredovao, što je jedini put ka trajnom miru i stabilnosti za dobrobit svih zajednica i regionalnoj stabilnosti", kaže general Ulutaš.

 

 

Da li je i dalje važeći sporazum da je potrebna dozvola komandanta Kfora za eventualni dolazak KBS-a na sever?

Generalni sekretar Natoa je bio vrlo jasan po ovom pitanju tokom svoje nedavne posete Prištini. On je ponovio da „svako raspoređivanje Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Kosova zahteva saglasnost Kfora“. Pozdravljamo kontinuirano poštovanje ovih obaveza od strane institucija na Kosovu. Generalni sekretar Natoa je takođe istakao da „očekujemo blagovremene konsultacije o bilo kojoj akciji Kosovskih bezbednosnih snaga ili kosovske policije koja bi mogla da utiče na regionalnu bezbednost“. U redovnom sam kontaktu sa predstavnicima kosovskih bezbednosnih organizacija i načelnikom Generalštaba Vojske Srbije. Računam na njihovu kontinuiranu saradnju.

 

 

Kako ocenjujete svoju saradnju sa Vojskom Srbije, kako sa Kosovskom policijom, tako i sa lokalnim stanovništvom, uključujući i srpsku zajednicu?

Prioritet mi je bio da negujem komunikaciju i koordinaciju zasnovanu na poverenju. Kfor redovno i transparentno komunicira sa svim međunarodnim i lokalnim akterima. U bliskoj smo komunikaciji sa srpskim načelnikom odbrane, kao i sa institucijama na Kosovu. Ovo je važno kako bi se obezbedila blagovremena razmena informacija i izbegli nesporazumi, posebno u vremenima krize i kada su tenzije visoke. Znamo da sve zajednice žele i zaslužuju trajni mir i sigurnost. Ovo je ključni pokretač naših svakodnevnih aktivnosti širom Kosova. Zato, kao Kfor, nastavljamo da činimo sve što možemo da obezbedimo bezbedno i bezbedno okruženje za sve ljude na Kosovu, svakodnevno i nepristrasno.

Kako gledate na najave (između ostalih i predsednika Ukrajine Zelenskog) da bi Balkan mogao da postane sledeće svetsko žarište? Postoji li opasnost da se sličan sukob, kakav je onaj u Banjskoj, ponovi u narednom periodu?

Neću spekulisati o bilo kakvom budućem scenariju. Pomno pratimo sva relevantna bezbednosna dešavanja u regionu. Kfor ima agilno, fleksibilno i vidljivo prisustvo širom Kosova. Ostajemo budni i laserski fokusirani na svakodnevnu implementaciju naše misije UN, i ostajemo spremni da se uhvatimo u koštac sa svakom situacijom koja može uticati na bezbednosno okruženje, u skladu sa našim mandatom UN.

 

 

Da li je 2023. bila najizazovnija za Kfor na Kosovu od 2004. godine?

Kfor je trenutno najduža i najveća misija koju vodi Nato. Kfor je prisutan na Kosovu više od dvadeset godina. Svaka godina je imala svoje izazove i u tom pogledu 2023. nije bila drugačija, s obzirom na tenzije ranije ove godine. Kfor je uvek dokazivao svoju sposobnost da se uhvati u koštac sa svakim izazovom i da nastavi da sprovodi svoj mandat UN, potpuno i nepristrasno. Ovo je način razmišljanja kroz koji ćemo nastaviti da radimo.

 

 

Prvi ste general iz Turske na čelu Kfora?

Čast mi je da predstavljam svoju zemlju kao novi komandant Kfora. Ovo je još jedna demonstracija dugogodišnje posvećenosti Turske misiji Kfora i stabilnosti u regionu. Moj fokus je sada da vodim ovu misiju Natoa i da izvršavam zadatke koje meni i osoblju Kfora dodeljuje komandni lanac Natoa. Nećemo štedeti napore da osiguramo da Kfor nastavi da ispunjava svoj mandat UN, u potpunosti i nepristrasno, i da nastavi da doprinosi trajnoj bezbednosti na Kosovu i širom regiona.