Eljezi: CIK nema budžet za nove izbore

Valjmir Eljezi
Izvor: Kosovo Online

Portparol Centralne izborne komisije Valjmir Eljezi istakao je da su planirani izborni procesi za ovu godinu završeni, i da Centralna izborna komisija nema predviđenih finansijskih sredstva za održavanje vanrednih parlamentarnih izbora, prenosi Teve 1.

Eljezi navodi da je CIK potrošila većinu planiranih sredstava za parlamentarne izbore održane početkom godine.

„Planirani budžet za organizovanje parlamentarnih izbora od 9. februara iznosio je 8,7 miliona evra, a prema poslednjim izveštajima, 7,9 miliona je potrošila CIK u svrhu tog izbornog procesa. Što se tiče planiranog budžeta za lokalne izbore od 12. oktobra i drugi krug, planirani budžet je bio 10,5 miliona evra, ali do ovog trenutka nemamo podatke o tome koliko je od tih sredstava potrošeno za organizovanje ovog izbornog procesa“, rekao je Eljezi.

On ističe da bi održavanje vanrednih izbora predstavljalo veliki izazov, jer za njih nema predviđenih sredstava.

„Što se tiče eventualnih vanrednih izbora o kojima se govori, CIK nema planiran budžet, jer su jedini izborni procesi planirani za ovu godinu oni koji su već održani 9. februara, a zatim lokalni 12. oktobra i 9. novembra“, rekao je on.

Ekonomisti upozoravaju da učestali izbori stvaraju dodatni pritisak na javne finansije. Univerzitetski profesor Nagip Skenderi kaže da posledice osećaju i građani.

„Često organizovanje izbora, kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou, stvara troškove koji, u ovom vremenu političke, ekonomske i društvene krize kroz koju Kosovo prolazi, stvaraju ogromne izdatke koji se nikako ne mogu opravdati“, ocenjuje Skenderi.

Prema podacima CIK-a, najveći deo budžeta ne odlazi na opremu, već na isplate izborne administracije i ostalog osoblja angažovanog tokom kompletnog procesa glasanja.