Lokalni izbori 2025: Malo žena među kandidatkinjama za predsednice opština
Uoči lokalnih izbora 2025. godine, političke partije su ozvaničile svoje liste kandidata za predsednike i članove opštinskih skupština. Međutim, ono što najviše upada u oči jeste mali broj žena uključenih u trku za predsednice opština, prenosi Telegrafi.
Na listama najvećih političkih partija kandidature žena su retke.
Pokret Samoopredeljenje uvrstio je samo jednu ženu u listu svojih kandidata za predsednike opština - Egzonu Terdevci, koja se kandiduje u opštini Glogovac, s ciljem da obezbedi pobedu za svoju stranku u toj opštini, piše Telegrafi.
Demokratski savez Kosova takođe ima samo jednu kandidatkinju - Arijanu Hasani, koja se kandiduje u Zubinom Potoku.
Demokratska partija Kosova uvrstila je tri žene u svoju listu: Artu Vokši Nalbani, kandidatkinju za opštinu Peć, Jonu Arifi za opštinu Kamenica i Fljuturu Hamzu za opštinu Severna Mitrovica.
Alijansa za budućnost Kosova ima dve kandidatkinje za predsednice opština - Hafize Salahu u Kačaniku i Viljdane Ljatifi u Kosovu Polju.
Takođe, Socijaldemokratska partija odlučila je da u trci za Prištinu bude Besa Šahini, a Natira Kuči za Dečane.
Pokret Socijaldemokratska inicijativa odabrao je Ksevahire Izmaku kao kandidatkinju za Vučitrn.
Lokalni izbori na Kosovu biće održani 12. oktobra 2025. godine.
Na ovim izborima, građani će birati predsednike 38 opština i članove opštinskih skupština, koji će biti odgovorni za lokalno upravljanje i pružanje usluga svojim zajednicama.
0 komentara