Čekajući odluke EU: Šta može Lajčak u prinudnom produžetku mandata?
“Kada posle ukidanja dinara na Kosovu nije uspeo ništa da uradi, u jednoj tako drastičnoj situaciji, i kada je još imao ingerencije i pun mandat za dijalog, teško da će sada dok čeka naslednika nešto i pokušavati. Osim što će biti tu da 'brine' i nadgleda”
Priredio: Miloš Garić
Prolazi period letnjeg raspusta za birokratiju Evropske unije, a jedna od krupnijih obaveza koja predstojeće jeseni očekuje Brisel svakako je ona vezana za pokušaj normalizacije srpsko-albanskih odnosa na Kosovu i Metohiji i eventualni dijalog Beograda i Prištine.
Taj posao u prethodne četiri godine mandata Miroslava Lajčaka na mestu specijalnog predstavnika EU nije doneo velike rezultate, a slovački diplomata će, uprkos novoj dužnosti koju je dobio na poziciji evropskog ambasadora u Švajcarskoj, i sledećih nekoliko meseci, dok se čeka da nadležne službe EU izaberu njegovog naslednika za kosovsko pitanje, figurirati kao čovek koji “brine” o tome.
S obzirom na količinu nerešenih problema iz prethodnog perioda i na već poslovičnu inertnost evropskih institucija u vezi sa stanjem na Kosovu, kao i generalno po pitanju ogromnih tenzija koje je izazvala politika prištinskih vlasti, prinudni ostanak Lajčaka na prethodnoj poziciji ne uliva preveliki optimizam.
Savet Evropske unije je, dakle, na sastanku ambasadora država članica EU početkom jula produžio mandat specijalnom predstavniku Lajčaku do januara 2025. i to po zahtevu još aktuelnog visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja.
O Lajčakovom nasledniku odlučiće Boreljov naslednik, a za tu poziciju predložena je premijerka Estonije Kaja Kalas. Međutim, novi zvaničnici Evropske komisije mogu da preuzmu dužnost tek krajem jeseni.
"Kalas će u najboljem slučaju na novoj dužnosti moći da počne da radi od 1. novembra. Tada će joj biti potrebno najmanje nekoliko nedelja da odluči koga želi da imenuje za specijalnog izaslanika za dijalog Kosova i Srbije”, saopštili su izvori iz Brisela.
Prvo novi komesari, pa ostalo
Lajčak i Borelj su, da podsetimo, krajem juna pokušali da organizuju sastanak na visokom nivou između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija, ali ti napori su zbog Kurtijevog uslovljavanja bili neuspešni. Bio je to verovatno poslednji pokušaj po ovom pitanju za odlazećeg šefa diplomatije EU Žozepa Borelja.
U međuvremenu dogodile su se i nove preteće tenzije na Kosovu, zbog neobjašnjivih hapšenja Srba, zatvaranja poštanskih objekata na severu i insistiranja na otvaranju glavnog mosta na Ibru za motorni saobraćaj.
Postavlja se pitanje može li Lajčak sada, u nadoknadi vremena na mestu EU posrednika za dijalog, da učini bilo šta više.
Politikolog Ognjen Gogić slaže se da, kada je reč o imenovanju novog posrednika za dijalog, za kašnjenje ne postoji neki poseban razlog već se radi o tome da se čeka formiranje nove Evropske komisije, da ona stupi na dužnost.
"Čeka se da novi evropski komesari preuzmu svoje funkcije, pre svega novi visoki predstavnik sa spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas. I da se onda imenuje novi posrednik za dijalog. Tako je bilo i sa Lajčakom, kada je izabran 2020. godine posle izbora Borelja. Tako je i sada. Prvo će da se postave novi komesari pa sve ostalo”, objašnjava Gogić za Kontekst.
Tek onda će, kaže, da razmišljaju i šta će dalje sa dijalogom.
"Oni su naravno mogli da se odluče i za opciju da ostave prazan hod, da ostave to mesto posrednika za dijalog upražnjeno, ali upravo to nisu uradili i zadržali su još privremeno Lajčaka. To može da bude indikativno za nas, jer očigledno smatraju da je situacija goruća i da postoji potreba da neko to ipak prati Znači nisu mogli da puste da ta stvar bude bez nadzora nekoliko meseci. To, ipak, pokazuje da postoji neka vrsta zabrinutosti”, smatra Gogić.
Dakle, uloga Lajčaka tokom jeseni neće biti da nešto novo uradi, već da prati situaciju i bude prisutan.
"Od Miroslava Lajčaka se ništa novo ne očekuje do kraja godine i izbora njegovog naslednika. On da je nešto mogao uradio bi u prethodne tri i po godine, a ne sada u zaustavnom vremenu kada je tu samo tehnički. Poslednji njegov pokušaj koji je završen neuspehom, bio je kada je izbila kriza sa ukidanjem dinara na Kosovu. On u tom procesu ništa nije uspeo da doprinese pozitivno. Bilo je nekoliko sastanaka i na kraju je samo konstatovao da ne postoji rešenje, da ne postoji volja i da ga pozovu ako se promeni nešto. Kada tu nije uspeo ništa da uradi, u jednoj tako drastičnoj situaciji, i kada je još imao ingerencije i pun mandat, tek sada neće moći ništa, a verovatno neće ništa ni pokušavati. Reagovaće samo u ulozi nekog kriznog menadžmenta, kod izbijanja eventualnih novih kriza. Eventualno tokom jeseni možda sazove sastanak oko mosta na Ibru. On će dakle samo da popuni tehnički ovaj vakuum koji je nastao zbog promena u administraciji EU posle izbora”, zaključuje Gogić.
Bez pravog rešenja
Politički analitičar iz Prištine Bljerim Burjani, ipak, misli da Miroslav Lajčak može da vodi dijalog i u ovom produžetku mandata.
"On je još odgovoran da napravi svoj doprinos dok ga ne zamene sa nekim drugim. Lajčak ima svoj mandat koji nije okončan još, ali Brisel u svakom slučaju mora što pre da pronađe neko drugo ime koje će uzeti odgovornost za dijalog”, naglasio je Burjani za Kontekst.
Istovremeno, naglašava da dijalog što pre treba da se okonča.
"Ne vidim zašto traje još. Mislim da bi bilo bolje da Kosovo i Srbija na kraju naprave definitivan sporazum koji normalazuje odnose, ovako nema više logike. Dijalog bez kraja znači da Brisel i ostali nisu napravili rezultat kako je trebalo i moralo. Strane treba da snose odgovornost zašto neće imati definitivan sporazum. Zato mislim da do kraja ove godine treba napraviti definitivan sporazum u dijalogu”, ukazuje Burjani.
Novinar Lazar Stević iz Severne Mitrovice procenjuje za Kontekst, da je EU zadržala Miroslava Lajčaka na mestu predstavnika za dijalog do kraja godine pre svega zbog komplikovane situacije na severu Kosova.
"On je upućen u sve to, a u Briselu nisu u ovom momentu imali gotovo rešenje, čoveka koji bi mogao odmah da preuzme taj posao. Procenjeno je da bi bilo potrebno vreme bilo kome drugom da se uputi u problematiku. Lajčak je imao u poslednje vreme neke pokušaje da se dođe do rešenja za sporove oko ukidanja dinara i poštanskih filijala, ali nije bilo moguće da se bilo šta uradi jer albanska strana nije htela dogovor. Zato mislim da on do kraja godine neće moći ništa da uradi. Priština ne želi da poštuje ništa od sporazuma I ne može se očekivati pomak. Vreme je za nekog novog koji će moći da napravi pomak. Nekog sa više snage i volje pre svega. Da se za početak Priština privoli da preda nacrt statute Zajednice srpskih opština Ustavnom sudu na procenu. Pa onda da se vidi šta dalje može da se postigne”, zaključuje Stević.
0 komentara