KO je KO - Karen Pirs: Ambasadorka sa plemićkom titulom, obećala Kosovu članstvo u UN

Karen Pirs
Izvor: Facebook/Karen Pirs

Ima titulu „Dame“ i pozamašnu diplomatsku karijeru koju je započela opčinjena politikom „čelične lejdi“ - Margaret Tačer. Ambasadorka Karen Pirs novi specijalni izaslanik Velike Britanije za Zapadni Balkan u više navrata je podržala dijalog Beograd i Prištine, ali i ukidanje Unmika, članstvo Kosova u Interpolu i transforamciju KBS-a u vojsku. Obećala je i da će „dati sve od sebe“ da Kosovo bude punopravna članica UN.

„Služba ambasadora u SAD bila je izuzetna privilegija. Čuvaću sećanja i prijateljstva. Najiskrenije se zahvaljujem svima - Amerikancima i Britancima - koji su našu neverovatnu vezu učinili jačom nego ikada u poslednjih pet godina. Nema većeg saveza“, navela je na svom „X“ nalogu britanska ambasadorka 5. februara nakon što joj je prestala dužnost ambasadorke Velike Britanije u SAD.

Samo dva dana kasnije dobila je novo zaduženje na sasvim drugom kraju sveta - Zapadnom Balkanu.

U saopštenju MSP Velike Britanije navodi se da je Pirs jedna od najiskusnijih diplomata i da je dobila zadatak da unapredi strateške ciljeve Ujedinjenog Kraljevstva širom regiona, uključujući pripreme za Samit Berlinskog procesa, čiji će domaćin biti Velika Britanija na jesen ove godine.

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Dejvid Lami objasnio je da Zapadni Balkan ima veliki značaj za ovu zemlju i borbu protiv ilegalnih migracija i trgovine ljudima.

„Sa svojim iskustvom i stručnošću, kažem, Karen Pirs je idealna osoba za nastavak tog važnog posla“, naveo je Lami.

Poznavanje Balkana

Sa Zapadnim Balkanom Pirs se prvi put susrela krajem devedesetih kada je, od 1997. do 1999. u okviru MSP Velike Britanije bila zamenik načelnika Odeljenja za istočni Jadran (Balkan).

Mnogo više angažmana imala je od 2018. do 2020. godine kao prva žena - stalna predstavnica Velike Britanije pri Ujedinjenim nacijama.

U tom periodu je i više puta istupala na sednicama Saveta bezbednosti UN posvećenih Kosovu.

„Želela bih da ohrabrim obe strane ovde da se ne angažuju previše u taktičkim pitanjima, već da se vrate širim ciljevima i zajedno sa visokim predstavnikom EU ulože sve napore za normalizaciju odnosa”, izjavila je Pirs u avgustu 2018. nakon prvog sastanka Saveta bezbednosti UN pod predsedavanjem Britanije.

Dodala je da je „najvažnije da Srbija i Kosovo, zajedno sa EU koja im pomaže, krenu napred u realizaciji odnosa“.

„Samo ćemo normalizacijom odnosa postići napredak na putu integracije u EU, što je od vitalnog značaja za oba naroda i za obe privrede”, kazala je Pirs.

U istom tom mesecu, Velika Britanija je kao predsedavajuća SB UN izbacila sa dnevnog reda razmatranje Redovnog izveštaja o radu Unmika, a Pirs je to objasnila činjenicom da bez obzira što je Kosovo i dalje od regionalnog evropskog značaja, ipak nema intenzitet kao 1999. da bi zahtevalo redovne sednice u SB UN.

Ona je čestitala Unmiku na njegovoj ulozi na Kosovu, ali i poručila da London ipak smatra da treba da dođe do smanjenja ove misije.

Poručila je i da je Velika Britanija podržava članstvo Kosova u Interpolu i pozvala i druge zemlje da podrže to članstvo navodeći da je Kosovska policija primer napretka.

Samo nekoliko meseci kasnije, decembra 2018. godine je na sednici SB UN izjavila da ne postoje pravne prepreke za transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku Kosova, ali da to treba da bude učinjeno u saradnji sa Kforom.

Navela da je posle usvajanja Rezolucije 1244 Kosovo postalo nezavisna, suverena država, i dodala da ta rezolucija SB UN ne sadrži odredbu koja zabranjuje stvaranje oružanih snaga Kosova.

Komentarišući tvrdnju ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja da bi formiranje vojske Kosova moglo da „vrati Balkan u vreme krvoprolića“, Pirs se složila sa njim da na Balkanu postoji opasnost od obnavljanja neprijateljstava, ali je rekla da uzrok tome nije odluka Prištine o transformaciji KBS-a u vojsku, već da tome doprinose „oni van Kosova“.

I ona se mnogo bolje osećala unutar Kosova.

„Mnogi ljudi su mi rekli da moram da se postaram da Kosovo postane članica UN. Učiniću najbolje što mogu“, poručila je 2018, kao počasni gost na proslavi Dana nezavisnosti u Prištini.

Biografija

Ambasadorka sa plemićkom titulom, Pirs je rođena 1959. u Prestonu, Lankašir.

Na Girton koledžu u Kembridžu diplomirala je engleski jezik, a 2012. na Londonskoj školi ekonomije stekla je zvanje magistra nauka iz međunarodne strategije i diplomatije.

Za spoljnu politiku, otkrila je, zainteresovala se kada je imala 15 godina tako što je videla članak o jednom afroameričkom diplomati u Nici.

San joj se ostvario 1981. godine. Bila je inspirisana pobedom Margaret Tačer na opštim izborima 1979. godine. Shvatila je da i „žene mogu doći do vrha“.

Nakon studija japanskog, poslata je u Tokio 1984. Tri godine kasnije vratila se u London i pridružila Odeljenju za bezbednosnu politiku MSP.

Od 1992. do 1995. radila je u Vašingtonu kao sekretar britanskog ambasadora u SAD, a zatim na različitim dužnostima unutar Ministarstva spoljnih poslova.

Između 1996. i 2000, bila je vođa tima za Ukrajinu, Belorusiju i Moldaviju, zamenica šefa Odeljenja za istočni Balkan i šefa redakcije MSP.

Od 2006. do 2009. Pirs je bila zamenik stalnog predstavnika Velike Britanije pri UN u Njujorku i u tom svojstvu bila je predsednica Saveta Bezbednosti u aprilu 2007. i maju 2008.

Nakon toga, tri godine je direktorka za južnu Aziju i Avganistan u MSP, obavljajući i funkciju specijalnog predstavnika za Avganistan i Pakistan od juna 2010. do 9. juna 2011. godine.

Od 2012. do 2015. Pirs je bila stalni predstavnik VB pri UN i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi, a od maja 2015. do februara 2016. ambasador u Avganistanu.

Nakon što je 2020. godine završila mandant stalne predstavnice Velike Britanije pri UN u Njujorku sledi njen petogodišnji angažman ambasadora u SAD.

Na tom mestu je nasledila dotadašnjeg ambasadora Kima Daroha koji je bio primoran da podnese ostavku nakon što je izneo omalovažavajuće ocene o tadašnjem predsedniku SAD Donaldu Trampu.

Tramp je kasnije opisao Pirs kao „fenomenalnu“.

To je verovatno bio i razlog zbog čega je Trampov tranziocioni tim na inauguraciju 47. predsednika SAD iz Velike Britanije pozvao i Karen Pirs, ali i lidera desničarske Reformske partije i izrazitog zagovornika Bregzita Najdžela Faraža.

Pirs je udata za ser Čarlsa Roksburga, drugog stalnog sekretara britanskog trezora. Imaju dva sina.

Od 2018. je nosilac Ordena Svetog Mihajla i Svetog Đorđa kojom je dobila i titulu Dame.