KO je KO - Sanija Ameti: Švajcarska političarka koja voli da puca u ikone

Sanija Ameti
Izvor: Kosovo online/Ilustracija

Bavi se politikom i voli da puca iz pištolja. Posebno voli jasne mete. Ikona Bogorodice koja u naručju drži Isusa Hrista joj se činila dovoljno dobrom pa je svoje revolveraško iskustvo podelila sa svojim pratiocima na društvenim mrežama.

Odbornica švajcarske Liberalne zelene partije Sanija Ameti iz Ciriha i pokreta „Operacija Libero“ našla se usred skandala upravo zbog toga što je pucala u reprodukciju slike „Madona sa detetom i arhanđelom Mihailom“ autora Tomasa del Maca iz 14. veka.

U meti je grupisala tri pogotka u glavu Bogorodice i više hitaca u malog Isusa posle čega je povukla  objavu sa fotografijama i izvinila se.

"Nisam obratila pažnju na sadržaj slike", tvrdi Sanija Ameti.

Objasnila je da je do slike došla iz kataloga aukcijske kuće.

Ta slika bi 20. septembra trebalo da se proda za najmanje 150.000 franaka.

Priznaje da nije bilo u redu što je baš nju odabrala i da je njen postupak bio "apsolutno glup".

Nekoliko konzervativnih političara osudilo je postupak Ahmeti i tražilo da podnese ostavku, a mladi iz SVP su protiv nje odmah podneli krivičnu prijavu.

Kantonalni parlament Berna, Veliko veće, primilo je taj zahtev zato što je Ameti student doktorskih studija na Univerzitetu upravo u ovom gradu.

Neki od političara su je optužili i za podsticanje mržnje prema hrišćanima.

Ipak, ona za sebe kaže da je posvećena uređenim i stabilnim odnosima između Švajcarske i EU.

„Moja vizija postmoderne Švajcarske je progresivna, inovativna i socijalno liberalna“, poručuje Ameti na svom profilu Liberalno zelene partije.

Od maja 2022. je opštinska većnica grada Ciriha i predstavlja gradske četvrti 4 i 5.

Kampanja iz Prištine

Prošle godine se kandidovala za Kantonalno veće Ciriha i nije prošla.

Kampanju je počela iz Prištine.

„Vreme je! Moja izborna kampanja za Nacionalni savet počinje danas, 1. avgusta.  Ali ne bilo gde: već na prištinskom aerodromu.  Zašto?“, navela je Ameti prošle godine na svom "X" nalogu nakon što je na Aerodromu u Prištini postavljen veliki bilbord sa njenom fotografijom.

Mediji su tada izvestili da je ona time želela da skrene pažnju na svoje dvojno - švajcarsko-kosovsko državljanstvo.

I većina medija u Prištini izvestila je da je reč o političarki rođenoj na Kosovu.

Potencirajući veze sa Kosovom, prošle godine je na jednoj tribini u Bernu nosila maskirnu uniformu švajcarske vojske, a na pitanje čija je, odgovorila da pripada Isljamaju - mladiću čiji su roditelji izbegli u Švajcarsku sa Kosova.

I u intervjuu za Tages Anziger se požalila na Švajcarsku gde su, kako je navela, njeni roditelji pobegli sa Kosova - 1995. godine.

Ali, njena kritika na račun švajcarskog sistema tada nije ostala bez odgovora.

„Da je Sanija Ameti odrasla na Kosovu umesto u Švajcarskoj, možda joj ne bi bilo dozvoljeno da ide na fakultet o trošku poreskih obveznika i da joj nije dozvoljeno da studira pravo. A možda bi to bilo manje otkrivajuće. A možda joj neće biti dozvoljeno da sama bira muža“, bila je jedna od kritika izrečenih u Veltvohe.

Međutim, prema podacima o njoj sa Vikipedije, ali i iz izveštaja švajcarske štampe o incidentu, reč je o političarki koja je sa roditeljima u Švajcarsku došla 1995. godine - iz Bosne i Hercegovine.

U Švajcarskoj je od svoje treće godine. Otac joj je pre rata bio profesor biologije i političar u ondašnjoj SFRJ.

Diplomirala je 2011. godine na Kantonalnoj školi u Cirihu, a zatim završila pravo na Univerzitetu u ovom gradu sa radom na temu sajber bezbednosti.

Do sada se isticala oštrim stavovima i po pitanju Rusije, ali i raznih zakona Švajcarske.

Bila je oštra prema odluci građana na refendumu 2021. da muslimanke ne smeju da prekrivaju lice u javnosti.

Odluka o zabrani je izglasana sa 51, 2 odsto za i 48, 8 odsto protiv.

Predstavljena kao članica švajcarske Muslimanske zajednice, Ameti je za BBS tada izjavila da je reč o uvredljivoj kampanji protiv muslimana.

„Toliko mnogo muslimanki u Švajcarskoj će se osetiti uvređeno i da nije deo ovog društva, te da je saterano u ćošak gde ne pripadaju. Mi ne izgledamo kao one žene na plakatima, jednostavno ne izgledamo“, rekla je Ameti.

Protivila se i donošenju zakona o borbi protiv terorizma u Švajcarskoj.

„To je zakon koji krši osnovna ljudska prava“, izjavila je 2021. godine.

Politički je postala aktivna nešto pre početka korone.

Postala je član izvršnog odbora Mlade zeleno liberalne partije Švajcarske 2019, a već od sledeće godine i član partijskog rukovodstva ove stranke za Kanton Cirih.

Od oktobra 2020. godine preuzima ko-predsedništvo političkog pokreta Operacija Libero od Laure Cimerman.