KOmpilacija nedelje 41

kompilacija 41
Izvor: Kosovo Online

Kraj svake godine vreme je za sabiranje očekivanja, preispitivanje onoga što je ispunjeno i formulisanje želja. Velike želje su poželjne, ali i rizične. Čije su nade probuđene, a čije ugašene u nedelji za nama?

 

Sve može biti uspeh. Samo zavisi od toga koliko ste mu se nadali. Baš zato i ovonedeljni sastanak u Briselu može da se smatra uspešnim.

„Dijalog je nadmašio očekivanja jer niko očekivanja nije ni imao“, objašnjava politikolog Ognjen Gogić

Međutim, kada su očekivanja veća, logično veće je i razočaranje. A ono teško može da se sakrije čak i kada ste među prijateljima.

Kosovska predsednica Vjosa Osmani  očekivala je više na Samitu EU-Zapadni Balkan. „Moram da kažem da sam apsolutno nezadovoljna tretmanom koji Kosovo ima i odlukom da se ne ukinu sankcije“, rekla je Osmani.

U velike rezultate i takozvanu deeskalaciju na Kosovu mnogi su odavno prestali da se nadaju. Oni koji su pokušavali i posredovali polako se predaju. Simbolički i bukvalno.

„Ceo dijalog je otišao više u prazno nego što je stvarno nešto postignuto“, sumira dijalog u vreme Lajčakovog posredovanja predsednik Poslovne alijsanke Kosova Agim Šahini.

Stvarnost, veruju mnogi koji su čitali rezultate popisa, može da se malo prilagodi ako imate velika očekivanja od njega. Tako i posle devet meseci brojanja i  sabiranja, svako veruje u svoj zbir.

„Koliko je Srba a koliko Albanaca to niko zapravo ne zna“, i posle objavljivanja popisa kaže analitičar Nikola Marković.

Možda se ne zna tačno, ali se zna dovoljno. Zato očekivanja su praktično nepodeljena. Istoričar Aleksandar Gudžić kaže:

„Da li će Albanci, to jest zvanična Priština iskoristiti popis za neke malverzacije i političke igrarije? Pa verujem da hoće“.

Zbog velikih očekivanja na izborima političke igrarije sada uključuju sve više igrača. A igra se proširila i na region.

„Regionalna turneja oslikana je predizbornom bojom“, komentariše Petar Donić iz „Novog trećeg puta“.

Nema nade u mnogo boja i nijansi. Realnije je, da barem do 9. februara sve bude uglavnom crno-belo. Prošarano, veruju analitičari, povremenim oštrim tonovima.

Nekim vedrijim bojana ne možemo se nadati u politici. Srećom, ima ih na ulici i u novogodišnjim željama.