Šta to Vjosa u koferima nosa

Vjosa Osmani
Izvor: RTV21

Već nekoliko dana traje larma u lažnoj državi Kosovo, a tema je ni manje ni više nego koferi i telefoni Vjose Osmani. Ona je na aerodromu u Skoplju bila glavni akter incidenta, u kome nije dozvolila radnicima obezbeđenja da rade svoj posao, već je htela da mimo protokola prođe, da njeni koferi ne budu skenirani. I na kraju krajeva, nisu skenirani a radoznali nagađaju li nagađaju šta to Vjosa krije.

Osmani je prilikom povratka iz Pariza sletela na aerodrom u Skoplju, odakle je trebalo da nastavi put Prištine. U skladu sa procedurama aerodroma, zamoljena je da stavi kofere na traku skenera.

Vjosa je prvo govorila “znate li ko sam ja” a na insistiranje da postupi po tražnji,  to odbila, vikala, svađala se, dok nije reagovala policija.

A da nije droga? Šta drugo da se pomisli ako odjednom histerična takozvana predsednica lažne države u stranoj zemlji pravi dramu i podiže problem do maksimalnog zategnuća. Zvala je upomoć predsednika skupštine Severne Makedonije Afrima Gašija, da joj valjda po nacionalnoj osnovi pomogne i ne dozvoli otvaranje bagaža. On je bio snishodljiv i odmah poslao ljude iz svog obezbeđenja da spasu “situaciju” a onda je njegov šef obezbeđenja Sabedin Sinani, takođe albanske pripadnosti uperio pištolj u čelo policijskom službeniku koji je zatražio od Vjose Osmani da otvori svoj prtljag. Zaposleni su odbili da puste Osmanijevu.

Ubrzo je nekoliko naoružanih policijskih jedinica stiglo pred VIP ulaz na aerodrom i uperilo oružje u Sinanija. Posle kraće drame, incident je okončan, bez povređenih.

Aerodrom u Skoplju saopštio je povodom ovog incidenta da imaju zakonsku obavezu da izvrše bezbednosnu proveru svih putnika, prtljaga i tereta na letovima sa Međunarodnog aerodroma Skoplje i aerodroma Sveti Apostol Pavle Ohrid, uključujući i putnike koji putuju kroz VIP salon.

Bilo kako bilo, Vjosa je provukla svoje kofere bez otvaranja, svedoci kažu da ih je bilo najmanje pet. I sve se petvorilo u vodvilj, s akcentom –a šta to Vjosa nosi a ne voli da vidi kontrola. Pa od droge, preko preskupih tašni i cipela idu nagađanja.

Analitičar Vehbi Kajtazi naveo je da su Osmani i lažni premijer Aljbin Kurti doveli tzv. Kosovo u takvo stanje da čak i „albanski policajac na skopskom aerodromu” ne veruje predsedniku Kosova.

Ima i priglupih objašnjenja, samo da se odvuče pažnja od suštine:

Advokat Tom Gaši otišao je tako korak dalje i izjavio da je incident sa "predsednicom" Vjosom Osmanijem na skopskom aerodromu možda posledica uticaja Srbije u Severnoj Makedoniji, prenosi Gazeta Blic.

"Verujem da tajne ili čak netajne službe Srbije imaju izuzetno veliki uticaj u Makedoniji. Iz tog razloga su se ranije stvarali veoma ozbiljni krivični slučajevi za koje je javno mnjenje bilo šokirano, a koji su uvek pokušavali da okrive Albance, a posebno pripadnike OVK, odnosno Oslobodilačke narodne armije Makedonije“, rekao je Gaši.

Bivši ambasador lažne države u Severnoj Makedoniji Đerđ Dedaj ocenio je da je incident na aerodromu poraz tzv. kosovske diplomatije, a sam događaj ocenio kao "tipičan primitivan balkanski diplomatski skandal", prenosi RTV Dukađini.

Lažna država je uputila i protestnu notu Skoplju, tražeći pravdu i "odgovarajuće kazne".

Ministar zdravlja Severne Makedonije Arben Taravari je potom izjavio da ipak treba dozvoliti nadležnim službama da razjasne šta se dogodilo na aerodromu u Skoplju u slučaju Vjose Osmani i da će, ako se utvrde nepravilnosti, odgovarati svi koji su u tome učestvovali. I sam je svestan da to nema blage veze, ali je i on, po nacionalnom svojstvu, morao da balansira.

I na kraju – “lir džet”, kao rešenje za predsenicine prohteve. Da ne bi išla redovnim avionskim linijama i bila predmet pretresa, već u Prištini glasno pričaju kako će pod hitno Osmani sebi da nabavi službeni avion iz “bogate državne kase“. Pa da tako reši problem i da joj radoznali carinici ne zabadaju nos u njene kofere jer su oni „službena tajna“.

Bezbednosna služba skopskog aerodroma demantovala je tvrdnje da je njihov službenik pokušao da uzme telefon od predsednice privremenih prištinskih institucija Vjose Osmani.

"Kategorično odbacujemo navode da je naš službenik iz sektora bezbednosti pokušao da oduzme telefon. Njen telefon je zatražen radi obaveznog bezbednosnog pregleda putem skenera", saopšteno je iz TAV Makedonije.

Pozivajući se na dokumente ECAC-a i Bečku konvenciju navode da su od kontrolnog pregleda izuzeti samo zvanični gosti Vlade Republike Severne Makedonije o čemu obaveštenje dobija operater aerodroma. U slučaju Osmanijeve takvog obaveštenja nije bilo. Prethodno je i makedonski MUP saopštio da su bezbednosne službe aerodroma u Skuplju postupile u skladu sa svojim ovlašćenjima. Svi putnici, prtljag i njihove lične stvari koji putuju komercijalnim letom, kao u ovom primeru, podležu bezbednosnoj kontroli.

I dalje narod, kao narod, pita se uzalud šta to Vjosa ima pa krije i koliko će da kasu košta „lir-džet” za njene prohteve.

Piše za Politiku Ozren Milanović, novinar