Tejlor Svift protiv balkanskih terorističkih mreža

Beran Aljiji
Izvor: X

Piše za Kosovo online Srđan Garčević, osnivač The Nutshell Times-a

Istorijska "Eras" turneja Tejlor Svift, čiji će ogroman kulturni i ekonomski uticaj nesumnjivo biti predmet analiza u godinama koje dolaze, nažalost nije uključivala Balkanske zemlje. Međutim, Svift i njen tim su se našli pod uticajem balkanske politike, odnosno naše tužne istorije terorizma, u gradu gde bi većina njenih balkanskih obožavalaca došla da je vidi.

Mladić albanskog porekla iz Gostivara u Severnoj Makedoniji navodno je planirao da izvede teroristički napad na jednom od njena tri koncerta, nalik onom na koncertu Arijane Grande u Mančesteru 2017. godine. Sprečen napad, zbog kojeg su tri koncerta otkazana na pretposlednjoj stanici evropskog dela turneje, dolazi skoro četiri godine nakon što je drugi albanski mladić poreklom iz Severne Makedonije ubio četiri osobe i ranio 23 u centru Beča, što je austrijske vlasti učinilo veoma opreznim nakon što su dobile dojavu od američkih obaveštajnih agencija.

U svojoj Instagram objavi, koja je usledila nakon serije spektakularnih koncerata u Londonu, Svift je izrazila zahvalnost austrijskim vlastima jer nam je "ostalo da žalimo za koncertima, a ne za životima", ali je priznala da je cela situacija u njoj izazvala osećaj straha, kao i krivicu što su obožavaoci propustili jedinstveno iskustvo.

Glavni osumnjičeni, kao i počinilac iz novembra 2020. godine, izgleda da je bio simpatizer ISIS-a, koji je intenzivno regrutovao među Albancima na Balkanu tokom svog vrhunca, oslanjajući se na popularnost i uspehe postojećih i međusobno povezanih albanskih terorističkih organizacija u Srbiji i Severnoj Makedoniji, sve pod okriljem OVK-a.

Severna Makedonija, odakle potiču osumnjičeni, nažalost je doživela najviše albanskih terorističkih aktivnosti od 1999. godine, uključujući masovni i krvavi ustanak 2001. godine i ponovljene sukobe sa makedonskim vlastima, uključujući posebno krvav sukob u Kumanovu 2015. godine. Ipak, vožnja kroz delove Severne Makedonije sa albanskom većinom otkriva mnoge počasti lokalnim militantima, čije se sećanje veoma slavi među najistaknutijim političkim predstavnicima Albanaca u zemlji.

Situacija u delovima Kosova i Metohije pod upravom Prištine je ista, uprkos tekućim suđenjima liderima OVK-a za ratne zločine. Kultura nasilja izgleda da poprima još konkretnije oblike jer je jedan samoproklamovani bivši pripadnik OVK-a ubio srpskog policajca, Nikolu Krsmana, u Loznici, dok je imao nemačke papire, samo da bi kod kuće u Drenici, plodnom tlu za regrutaciju OVK-a i ISIS-a, dobio herojsku sahranu. Pre nekoliko dana, još jedan albanski mladić, koji živi u Švajcarskoj ali ima poreklo sa Kosova i Metohije, uputio je terorističke pretnje protiv srpskih diplomata u nekoliko evropskih gradova, pokazujući da ekstremizam ne poznaje nacionalne granice.

To je, nažalost, odavno poznato jer je najpoznatije prelivanje terorizma sa Balkana bio 11. oktobar. Dvojica od pet otmičara, Halid al-Midhar i Navaf al-Hazmi, borili su se u Bosni kao mudžahedini, borbene snage koje je Alija Izetbegović pozvao u pomoć, a koje je delimično finansirao Osama Bin Laden.

Dok je tragični napad na fanove Tejlor Svift u Beču i srpske ambasade sprečen, situacija na Balkanu je teža. Vehabijski ekstremisti, naslednici mudžahedina na Balkanu, ovog leta su se dva puta sukobili sa srpskom policijom: jednom u Beogradu, napadajući izraelsku ambasadu, a pre nekoliko dana u selu kraj Novog Pazara.

Činjenica da oživljavanje ekstremizma pokretano radikalizovanim mladićima koji se osećaju odbačenima u svojim novim društvima i ugledaju se na svoje nasilne prethodnike nije nova vest. Ono što je, međutim, još tragičnije, jeste nedostatak kritičkog pogleda na to kako veličanje OVK-a i sličnih organizacija vodi ka tome da Skoplje i Beograd postanu nesigurni, baš kao i Cirih i Beč. Kada tinejdžer vidi zvezde poput Rite Ore kako proklamuju iste radikalne ciljeve kao i OVK, i to bez ikakvih osuda, dok se predstavljaju kao simboli multikulturalizma i tolerancije, može pomisliti da je borba za takav ili sličan cilj plemenita. Iako ovakva analiza zahteva pažljiv pristup, uzimajući u obzir činjenicu da velika većina ljudi sa emotivnim vezama prema raznim sumnjivim organizacijama ne bi napala nikoga, ona je ipak neophodna ako želimo da učinimo Skoplje, Beograd i Beč, kao i Gostivar i Novi Pazar, sigurnim mestima gde fanovi Tejlor Svift i svi ostali mogu da se zabave bez straha.