Hil: Na Srbiji da pomogne susedima da prevaziđu istorijsko nasleđe i nepoverenje u Otvoreni Balkan

Kristofer Hil
Izvor: Kosovo Online

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil ocenio je da je Otvoreni Balkan izuzetno važan, jer doprinosi unapređenju ekonomskog razvoja i boljim odnosima u regionu, i da je u tom kontekstu najveća odgovornost na Srbiji, s obzirom na to da je najveća zemlja Zapadnog Balkana, te da mora pomoći susedima da prevaziđu istorijsko nasleđe i nedostatak poverenja, prenosi RTS.

Hil je rekao da Otvoreni Balkan omogućava da kompanije razvijaju poslovanje i šire se na nova tržišta.

"Mogu da kažem da su Otvoreni Balkan i koncept Otvorenog Balkana i boljih odnosa u susedstvu izuzetno važni. S poslovnog stanovišta – ako otvorite fabriku u nekoj zemlji, možda ćete želeti da tržište te fabrike bude veće od te zemlje i da obuhvati više zemalja. Mislim da su ideja Otvorenog Balkana i Berlinski proces slične inicijative. To jest, ako imate fabriku, trebalo bi da vam budu otvorena tržišta više zemalja, ne bi trebalo da vaši kamioni stoje na granicama čekajući da dobiju pečat na nekom komadu papira, trebalo bi da mogu samo da prođu", primećuje Hil.

Na pitanje da uporeddi Otvoreni Balkan sa Berlinskim procesom, Hil konstatuje da je svaki takav integracioni projekat koji olakšava i ubrzava regionalizaciju dobra ideja.

"Mislim da Srbija u tome ima posebnu odgovornost, jer je velika u poređenju s nekim drugim zemljama Balkana. Mislim da Srbija mora pomoći nekim od tih zemalja da prevaziđu istorijsko nasleđe i nedostatak poverenja. I kad se to uradi, a ubeđen sam da će se to desiti, mislim da će ovakva inicijativa biti korisna ne samo za Srbiju, već i za sve njene susede", rekao je Hil.

Hil je naglasio da interesovanje za investicijama u Srbiji raste, s obzirom na to da će Srbija, kako kaže, pre ili kasnije postati članica EU.

"Znam da mnogi Srbi brinu da li će se to ikada desiti, ali američke firme veruju da će Srbija biti u Evropskoj uniji. I kad pogledate mapu, a to je važno za sve, videćete da je Srbija na veoma dobrom mestu. Ako ovde izgradite neku fabriku, veoma ste blizu Evropske unije, a uskoro ćete i biti u Evropskoj uniji. Mislim da je položaj Srbije veoma važan. Druga stvar je to što je Srbija poznata po veoma dobroj radnoj snazi, posebno po tehnološki pismenim mladim ljudima", ocenio je američki ambasador.

Američki IT sektor je, ističe, zbog toga prilično zainteresovan za ulaganje u Srbiju.

Izrazio je uverenje da će saradnja Srbije i SAD vremenom samo jačati bez obzira na geografsku udaljenost.

"Sjedinjene Države ulažu na mnogo različitih mesta. Imamo mnogo investicija širom sveta. Mislim da američke firme gledaju da li zemlja ima budućnost, da li ima zakone i procedure. Za biznis su neophodni stabilnost i jasna pravila igre kako bi naše firme radile. Srbija je mnogo napredovala u toj oblasti i mislim da američke firme to vide. Taj broj od četiri milijarde razmene će u budućnosti rasti i mislim de će Sjedinjene Države postati veliki ulagač u ovoj zemlji", istakao je Hil u intervjuu za RTS.

Na konstataciju da je utisak srpske javnosti da američki novac uvek dolazi uz neku političku cenu i pitanje postoje li neki politički uslovi za investicije, kao što je sprovođenje Ohridskog sporazuma ili članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, Hil navodi da američke firme ne postavljaju političke uslove.

"To nisu državne firme, to su privatne firme. Mislim da ćete videti da američke firme imaju veoma raznolike upravne odbore i njihovi članovi od menadžera firmi žele da čuju zašto ulažu u određenu zemlju. 'Čuli smo da tamo ima problema, čuli smo da ta zemlja ima problema sa susedima...' To su pitanja kakva oni postavljaju", kaže on.

Ističe da takva pitanja američkih preduzetnika ne treba posmatrati kao uslovljavanje, već želju da znaju da će to mesto biti mirno i da neće morati svojim deoničarima i upravnim odborima da objašnjavaju zašto se njihova očekivanja nisu ispunila.

"To nema veze sa uslovljavanjima, već sa dobrom poslovnom praksom", ukazao je Hil.