Izeraj: Za stvaranje regionalnog slobodnog tržišta potrebno ukloniti necarinske barijere

Endrit Izeraj
Izvor: Kosovo Online

Za stvaranje regionalnog tržišta potrebno je, pre svega, ukloniti necarinske barijere što je najduži, najzamorniji i najteži, ali i proces koji donosi najviše koristi svima, istakao je zamenik ministra ekonomije, kulture i inovacija Albanije Endrit Izeraj. 

Podsećajući da Evropska unija odavno zahteva od zemalja Zapadnog Balkana stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta, koje povećava ekonomski potencijal, Izeraj za Kosovo onlajn ukazuje da je za to potreban prelazni period kako bi se zemlje pripremile za ulazak u EU.

U tom smislu, navodi da su najveće barijere u privredi one koje se odnose na licence, sertifikacije i standardizaciju proizvoda.

"Kada govorimo o regionalnoj integraciji i saradnji, pominjemo samo trgovinu. Govorimo o snižavanju tarifa, o stvaranju slobodne ekonomske zone... Ustvari, to je samo vrh ledenog brega. Tehničkim jezikom, one se nazivaju 'tarifne barijere', a njihovo snižavanje pomaže da se proizvodi lako kreću iz jedne zemlje u drugu", naglasio je Izeraj.

Dodao je da su najveće barijere u privredi necarinske, koje se odnose na bilo koju vrstu licence, sertifikacije, standardizacije...

"Za stvaranje zajedničkog regionalnog ili evropskog tržista, ukidanje ovih barijera je najduži, najzamorniji i najteži proces, ali i onaj koji donosi najviše koristi. Samo to omogućava slobodno kretanje roba, usluga i kapitala, bez prepreka. Region je odavno uklonio carinske barijere kako bi olakšao trgovinu. Međutim, i dalje postoje mnoge necarinske barijere. Pokušavamo da za neke proizvode ostvarimo prepoznatljivost laboratorijskih analiza različitih zemalja. Takođe, i dalje je problem dobijanje sertifikata od preduzeća i službi za poslovanje iz jedne zemlje u drugu“, rekao je Izeraj.

Prema njegovim rečima, uklanjanje jedne od najvažnijih necarinskih barijera počinje 1. marta primenom Sporazuma o slobodnom pristupu tržištu rada. 

"Ovaj sporazum je potpisan pre dve godine i sada stupa na snagu. Njime građani imaju mogućnost da se registruju u svakoj od ovih zemalja kao da su u svojoj. Sa ovom aplikacijom mogu da rade do dve godine, a onda moraju da je obnove. Prijava mora biti podneta u roku od 90 dana, ali im nisu potrebne druge procedure, kao sto je to bilo ranije", pojašnjava Izeraj.

Istakao je da državljani Srbije i Severne Makedonije mogu da se registruju preko digitalne platforme e-Albanija, dok će građani Albanije imati pristup digitalnim platformama vlada Srbije i Severne Makedonije.

"Prednost je stvaranje većeg tržišta - arhitekta, programer, računovođa ili advokat iz Albanije može nesmetano da radi u zemljama Zapadnog Balkana... Albanija ima za cilj da privuče talentovane profesionalce na svoje tržište, a to bi povećalo kvalitet naših proizvoda ili usluga. Dobra stvar slobodne trgovine je upravo to što se u svakoj zemlji povećava kvalitet usluga i proizvoda“, zaključio je Izeraj.