Abdidžiku: Odluka Ustavnog suda vodič za naredne političke akcije

Ljumir Abdidžiku
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Demokratskog saveza Kosova Ljumir Abdidžiku pozdravio je odluku Ustavnog suda u vezi sa dekretom predsednice Vjose Osmani i naveo da DSK tu odluku smatra vodičem za naredne političke akcije, te da će u slučaju da se ne postigne dogovor u naredna 34 dana, DSK ući ujedinjen i spreman u svaki novi izborni proces.

„Odluka Ustavnog suda donela je neophodnu jasnoću u važnom institucionalnom trenutku za zemlju. Demokratski savez Kosova u potpunosti poštuje ovu odluku i smatra je vodičem za naredne političke akcije. Ova odluka ne stvara superiornost ni za koga. Ona vraća proces u Skupštinu Republike i daje poslanicima još jedan rok da ispune svoju obavezu izbora predsednika“, naveo je Abdidžiku na Fejsbuku.

Kako je dodao, u ovoj fazi, kao što su više puta isticali, glavna odgovornost ostaje na parlamentarnoj većini, koja je imala vremena i prilike da završi taj proces.

On je istakao da je dužnost parlamentarne većine da ponudi rešenje. 

„Kao što je već jasno, bez glasova većine, ovaj proces se ne može završiti“, naveo je Abdidžiku.

Dodao je da DSK smatra da se takva pitanja ne rešavaju nametanjem, već političkim dogovorom predstavničkih snaga. 

„Predsednik Republike treba da bude ujedinjujuća figura, koja odražava jedinstvo, garantuje institucionalnu ravnotežu, a ne produžetak većine. U tom duhu, DSK ostaje spreman da doprinese svakom ozbiljnom naporu za rešenje koje garantuje stabilnost i normalno funkcionisanje institucija. Ali, istovremeno, to neće postati alibi za bilo čije neuspehe“, jasan je predsednik DSK.

Istovremeno, kako je dodao, DSK smatra da su postupci predsednice Kosova, uključujući i njen dekret, bili u funkciji očuvanja ustavnog poretka i izbegavanja institucionalnog vakuuma, u nejasnoj pravnoj situaciji. 

„Presuda Ustavnog suda, pored toga što nije utvrđeno kršenje ustava, nudi konačno tumačenje po ovom pitanju, tumačenje koje svi moraju poštovati. Republika ima svoja pravila. A ona zahtevaju odgovornost, razboritost i donošenje odluka u skladu sa opštim interesom“, poručio je Abdidžiku.