Ambasada Italije u Prištini: Ustavni sud bio jasan, Kosovo gubi mogućnosti zbog blokade

Ambasada Italije na Kosovu
Izvor: Twitter

Ambasada Italije na Kosovu uputila je apel poslanicima da poštuju poslednju odluku Ustavnog suda u vezi sa konstituisanjem Skupštine, jer Kosovo zbog blokade gubi mnogo mogućnosti, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Ambasada Italije u Prištini u odgovoru za RSE da je Ustavni sud bio jasan u svojoj odluci.

„Sve političke snage treba da se slože kako bi rešile institucionalnu blokadu u interesu Kosova i njegovih građana“, navedeno je u odgovoru.

Ambasada se pozvala na odluku suda, u kojem je navedeno da predsednik Skupštine treba da bude izabran javnim glasanjem u roku od 30 dana i da stranka koja je osvojila najviše glasova, kojoj pripada mesto predsednika parlamenta, može da predloži kandidata do tri puta.

Da odluke Ustavnog suda moraju biti poštovane i sprovedene, ukazala je ranije danas i Ambasada Velike Britanije na Kosovu, dok je iz Ambasade SAD poručeno da je Ustavni sud doneo odluku i da političko rukovodstvo mora sarađivati na formiranju institucija u skladu s Ustavom i odlukama suda.