Analitičari: Poseta Osmani SAD važna iako nema veliki značaj

Osmani na Međuparlamentarnom ručku na Kapitol Hilu i na Interparlamentarnom bezbednosnom forumu u Vašingtonu
Izvor: predsedništvo Kosova

Posetu kosovske predsednice Vjose Osmani SAD, gde boravi na poziv grupe američkih kongresmena da prisustvuje Molitvenom doručku, stručnjaci za međunarodne odnose vide kao pozitivnu, iako, prema njihovim rečima, Molitveni doručak „nema veliki značaj“, prenosi RTV 21.

Molitveni doručak održava se svake godine, prvog četvrtka februara, a prisustvuje mu visoki američki političari i strani gosti.

Univerzitetski profesor Dritero Arifi kaže da je posle promene američke administracije svaka poseta Vašingtonu pozitivna. Ali, prema njegovim rečima, Osmani je deo „deformacije odnosa sa SAD“.

„Nadamo se da će ti sastanci doneti nešto konkretno. Ali, znajući da je vlast za donošenje odluka, za bilo koji sporazum - na vladi, predsednica će biti osakaćena u tom pogledu i imaće vrlo malo uticaja da se bilo šta izgradi“, kaže Arifi.

Prema njegovim rečima, Molitveni doručak je sporedna stvar i nije od velike važnosti. 

„Ali veoma nam je važno naše prisustvo na tim događajima, gde možemo da imamo veoma važne sastanke na različitim nivoima. Verujem da predsednica radi veoma dobar posao, ali to ostaje uglavnom u teoriji. U praksi smo naneli ogromnu štetu našim odnosima jer nismo koordinirali unutrašnju politiku, gde je bila potrebna neka vrsta koordinacije. Rugali smo se reči ’koordinacija‘ i snosićemo posledice“, dodao je. 

Džeta Lošaj iz Kosovskog centra za bezbednosne studije (KCSS) konstatuje da je važno da Kosovo i dalje bude pouzdan saveznik Sjedinjenih Američkih Država.

„Ima mnogo nepoznanica, mnogo je nepredvidivosti u vezi sa dešavanjima u svetu. I sami ćemo imati izbore i ne zna se kakvu ćemo vlast imati naredne četiri godine. Čak i u SAD administracija se promenila i ne možemo očekivati da Sjedinjene Američke Države uvek imaju Kosovo ili ovaj deo Zapadnog Balkana kao prioritet“, rekao je Lošaj.

Dodao je da prema onome što je viđeno do sada, nekoliko Trampovih odluka ukazuju na to da će on imati druge prioritete. 

„Dakle, nije poznato da li će na dnevnom redu SAD biti Kosovo ili region Zapadnog Balkana ili cela jugoistočna Evropa“, zaključuje Lošaj.