Analitičari: Preko mosta na Ibru Kurti pokušava da zaposedne sever Kosova

Most na Ibru
Izvor: Kosovo Online

Analitičari iz Beograda ocenjuju da se iza najava otvaranja glavnog mosta na Ibru između Južne i Severne Mitrovice krije namera Prištine da postupno zaposedne sever, ali i da se ukloni svojevrstan simbol otpora Srba, prenosi Juronjuz Srbija.

Nekadašnji diplomata Zoran Milivojević kaže da je to pokušaj Prištine da postpuno zaposedne sever.

"To je jedan od elemenata u potpunom zaposedanju severa Kosova i Metohije, realizaciji glavnog cilja, a to je potvrda suvereniteta i teritorijalnog integriteta na celoj teritoriji Kosova i Metohije, uključujući naravno i sever... Most je važan zato što je most simbol tog teritorijalnog integriteta i suvereniteta 'kosovske države'. Most je bio neka vrsta 'granice', jer je sever Kosova i Metohije imao drugačiji status i preko koga je bio osporen taj teritorijalni integritet 'države Kosova'", rekao je Milivojević.

Prema njegovim rečima, osvajanjem i otvaranjem tog mosta ta simbolika nestaje. 

"Dakle, Kurtijeva politika i strategija, sa kojom je i došao na vlast je da će on obezbediti potpuni suverenitet i teritorijalni integritet. Ostoje taj most kao simbol toga. Dakle, on nema suštinsko značenje, on ništa ne znači za saobraćaj, i za normalno funkcionisanje, jer postoje druga dva koja funkcionišu bez problema. A drugo, pokušajem da se on otvori, ulazi se u direktan rizik sukoba", navodi Milivojević.

Ključno je, istakao je i kako će se prema ovom problemu odnositi zapadne sile i da li će one njegovo otvaranje sprečiti.

"Ne zavisi ni od nas u Srbiji, niti zavisi od Prištine koja nema nameru od toga da odustane. Prema tome, isključivo zavisi od njih da li će to sprečiti... Ovo je političko-strateško pitanje gde se ne radi o pitanju mandata, nego se radi o pitanju da li oni imaju interes da ostanu na političkom terenu ili dozvoljavaju da se rizikuje sukob", kaže Milivojević.

Direktor Foruma za etničke odnose i politički analitičar Dušan Janjić dodaje da je most odavno tema "političkog prepucavanja", te objašnjava da je on postao simbol neke vrsta etničke podele još 1999. godine. Podseća da su skoro svi Srbi koji su živeli u južnom delu prešli u severni ili otišli dalje.

"Most je jedan simbol, jedna linija, neki bedem odbrane. On je bio i neka vrsta i tačka razmene preleska ljudi", rekao je Janjić koji je dodao da je priča u vezi sa mostom na Ibru svojevrsna "politička igra" kojom kosovski premijer Aljbin Kurti pokušava da pokaže da ima potpunu kontrolu i nad severom Kosova.

"On u suštini ima samo policijsku kontrolu, još uvek nema ni potpunu administrativnu, ni sudsku itd. Dakle, to je jedan motiv. ... Ovo je sada vrlo rizičan moment, jer se obe strane ponašaju na isti način", rekao je Janjić dodavši da Kurti na ovaj način pokušava da pokaže da je potpuno normalizovan život na severu Kosova.