Arsim Bajrami: Greška što ZSO nije formirana, odlaganje osnivanja otežava položaj Kosova

Odlaganje osnivanja Zajednice srpskih opština otežaće položaj Kosova, ukazao je profesor ustavnog prava Arsim Bajrami, navodeći da Kosovo ima obavezu da preduzme takav korak, prenosi RTV21.
Bajrami je u intervjuu za Kosova pres istakao da je greška što ZSO do sada nije formirana.
“Svako odlaganje osnivanja Asocijacije otežava položaj Kosova i dovodi nas u sve lošiju poziciju. To je međunarodna obaveza rukovodstva da to uspostavi, u skladu sa Ustavom Kosova. Mislim da je ovdašnjoj vlasti udobno jer kakav god nacrt statuta bio, treba da ga šalje Ustavnom sudu, koji je neka vrsta filtera koji garantuje da se ZSO neće pretvoriti u treću vlast, neće dobiti izvršna ovlašćenja i neće dozvoliti neku vrstu autonomije na Kosovu. Ovde samo treba da postoji vođstvo, hrabrost da se to nastavi i Kosovo da ispuni svoje obaveze“, rekao je Bajrami.
Govoreći o sudskim procesima koji se odvijaju u Specijalizovanim većima Kosova u Hagu, ocenio je da postoji tendencija prekrajanja istorije Kosova.
„Ono što vidimo u Specijalnom sudu je politička epizoda koja ima političku dimenziju, koja teži da uravnoteži ono što se dogodilo. Veoma opasan proces koji neće imati nikakve efekte i posledice samo za ljude kojima se tamo sudi, a koji su u stvari osnivači OVK i države, ali će na neki način oštetiti Kosovo, jer ako se desi da budu kažnjeni, na neki način se kažnjava i Kosovo. Inkriminiše se i sam Nato, koji je podržao stvaranje OVK za slobodu i nezavisnost Kosova. Nadam se da će se ovaj proces završiti legalno, bez političke štete, da će se okončati oslobađajućom presudom“, kazao je Bajrami.
Prema njegovim rečima, brojni su prekršaji od strane Specijalizovanih veća Kosova.
„Nažalost, kao profesionalac, kao pravnik, imam mnogo zapažanja o dosadašnjem radu ovog suda. Uzastopne povrede procedure, materijalne povrede, ponekad i kršenja Evropske konvencije o ljudskim pravima. I kao da ovaj sud ponekad zaboravlja da ga je osnovalo Kosovo, Skupština Kosova i mora u potpunosti da poštuje Ustav Kosova, naše zakonodavstvo i omogući pravično suđenje, sa višim standardima evropskih suđenja“, dodaje Bajrami.
On je istakao da mere Srbije koje se tiču o sudskoj nadležnosti na Kosovu predstavljaju „novu ustavnu agresiju“ na Kosovo.
„Srbija i njena vlada nemaju nadležnost na Kosovu, ni Ustavom Kosova, ni rezolucijom 1244. Dakle, to je pokušaj da se uvek zadrži pritisak agresije. Prilično pravna agresija, jer hoće da prošire svoju jurisdikciju na Kosovo, da uskrate državljanstvo, da negiraju ustav i nezavisnost sudstva. Mislim da je to urađeno samo iz političkih razloga i motiva jer je Srbija shvatila da je izgubila Kosovo. Ali hrani lokalne Srbe i na Kosovu, i u Srbiji lažnim patriotskim razlozima da mi i dalje imaju uticaj na Kosovu i mogu da prate ljude na teritoriji Kosova. Ovo je samo za unutrašnju potrošnju i neće imati nikakvo pravno dejstvo u Republici Kosovo“, kaže Bajrami.
S druge strane, Bajrami je govorio i o velikom broju zakona koje je opozicija poslala na tumačenje Ustavnom sudu.
„Poslednjih godina ova pojava usvajanja neustavnih zakona u Skupštini Kosova je prilično uznemirujuća i to bi trebalo da nam podigne svest da praktično institucije treba da podignu institucionalni nivo, ustavnu kulturu i da spreče kršenje Ustava. Veoma je pozitivna stvar što imamo veoma kredibilan, veoma kompetentan ustavni sud, koji je ne samo čuvar ustava već i čuvar demokratije, čuvar vladavine prava“, kaže profesor Bajrami.
0 komentara