Barac: Istorijske mere u zaštiti Srba na Kosovu, zaglušujuća tišina Zapada na akcije Kurtija
Saradnik Centra za društvenu stabilnost Srđan Barac izjavio je da se mere koje je predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić mogu oceniti i kao istorijske u zaštiti Srba na Kosovu, apostrofirajući kao ključne među njima diplomatsku ofanzivu i dodatna socijalna davanja. Kaže da ne očekuje reakciju Zapada zato što je na sve dosadašnje jednostrane akcije Aljbina Kurtija bio "zaglušujuće tih".
"Obraćanje predsednika Aleksandra Vučića možemo nazvati istorijskim s obzirom da nismo dugo godina čuli državnika da izađe i ponudi konkretne mere koje zaista utiču na stanovništvo koje živi na prostoru Kosova na ovaj način kao što smo juče čuli. Pre svega mislim na socijalna davanja gde će biti značajan izdatak iz budžeta Srbije. Time Srbija i njeno rukovodstvo šalju vrlo jasnu poruku da su spremni da izdvoje značajna sredstva kako bi omogućili Srbima na Kosovu da normalno žive bez obzira što im Aljbin Kurti to onemogućava“, kazao je Barac za Kosovo onlajn.
Kao jednu od ključnih mera navodi i pokretanje sudskih postupaka protiv svih koji sprovode bezakonje na Kosovu.
"Trenutno je takvo bezakonje na prostoru Kosova, takav teror i takvo kršenje svih međunarodnih pravnih normi, a i pravnih normi pozitivnog prava u Srbiji“, istakao je Barac.
Upitan očekuje li reakciju Zapada, primećuje da ni do sada nije bilo njihove reakcije.
Uveren je da će zahvaljujući diplomatskim aktivnostima Srbije kao jednom od ključnih mera i Zapad prekinuti sa tom, kako je opisao, "zaglušujućom tišinom".
"Nažalost, Zapad je zaglušujuće tih. Toliko zaglušujuće tih da to je takva bučna tišina koja je neshvatljiva u današnjem trenutku kada imamo svu tu deklarativnu i verbalnu podršku. Kada čak i SAD verbalno često kritikuju Aljbina Kurtija, pa pored verbalnog imamo i dokumenta koja govore da situacija na prostoru Kosova i Metohije nije dobra. A opet, kada se ovo dešava na terenu izostala je reakcija“, smatra Barac.
Dodaje da je se po pitanju otvaranja glavnog mosta na Ibru pokazalo da zemlje Zapada imaju mogućnost da spreče jednostrane poteze vlasti u Prištini.
"Videli smo da nisu dozvolili da se otvori most. Znači, mogu oni kad hoće, samo je pitanje zašto sada neće. I pitanje je da li će nakon ove naše diplomatske aktivnosti, koja je jedna od mera koje će Srbija sprovesti biti pritisnuti od međunarodne zajednice da nešto učine", zaključio je Barac.
0 komentara