Ben-Meir: Bez ZSO nema napretka Kosova ni u SE ni na evropskom putu

Alon Ben Meir
Izvor: Lajmi

Američki profesor i politički analitičar Alon Ben-Meir istakao je da nije iznenađenje što su SAD i Evropska unija postavile Zajednicu srpskih opština kao uslov za čanstvo Kosova u Savetu Evrope, budući da je to, kako kaže, obaveza koju je Priština prihvatila pre više od decenije i mora da je sprovede kako bi napredovala na evropskom putu.

Ocenjuje da je mala verovatnoća da će biti postignut bilo kakav napredak između Kosova i EU u procesu članstva, osim ako se ne formira ZSO. 

Smatra da kosovski premijer Aljbin Kurti treba da zatraži od Evropske unije garancije da će ZSO biti formirana u skladu sa Ustavom Kosova.

"Verujem da Zajednica može da se formira, i naravno da to treba da se uradi, jer je to veoma važan korak koji može da dovede do napretka u procesu integracije Kosova u EU", rekao je Ben-Meir za Reporteri.

Ističe da iako je Parlamentarna skupština Saveta Evrope pre nekoliko nedelja velikom većinom glasala za podršku članstvu Kosova, uslov da Kosovo napravi konkretan korak ka stvaranju ZSO ne bi trebalo da bude iznenađenje.

"Ovaj zahtev je prvi put usaglašen pre 11 godina, a više puta je odlagan iz raznih razloga, uključujući i to što Srbija nije bila spremna da konkretno odgovori. Da bi se došlo do bilo kakvog pomaka u procesu pomirenja između Srbije i Kosova, takav potez, o kome se iznova govori, mora da se desi. Razumljivo je zašto se premijer Kurti i dalje protivi takvom potezu, posebno zbog zabrinutosti da bi to moglo dovesti do davanja dela Kosova Srbiji, ali zaista nema razloga za brigu ako se Zajednica formira u skladu sa Ustavom Kosova", istkao je on.

Komentarišući odluku Kurtija da ne pošalje nacrt statuta ZSO Ustavnom sudu, profesor ističe da kosovski premijer ima pravo tvrdeći da ZSO nema veze sa procesom članstva u Savetu Evrope, ali da, kako pojašnjava, međunarodna zajednica mora nekako da natera Prištinu da ispuni ono na šta se obavezala pre 11 godina.

"Uslov da Kosovo formira Zajednicu ne može biti direktno vezan za članstvo u Savetu Evrope, međutim, kao što sam rekao, pošto je ovo pitanje na čekanju već 11 godina, malo je verovatno da će biti postignut bilo kakav napredak između Kosova i EU u procesu pridruživanja ukoliko se ta obaveza ne primeni", istakao je on.

Ponavlja da ako Kosovo želi da konačno uđe u EU, mora da se ostvari napredak u okviru dijaloga sa Srbijom.

Kurti, ocenjuje, mora da se pridržava zahteva EU po ovom konkretnom pitanju.

"Da bi bio siguran da stvaranje Zajednice neće dovesti do otcepljenja severnihopština, može da traži od EU garancije da Zajednica mora da bude u skladu sa Ustavom Kosova. Kurti ima pravo da zahteva garancije da ove opštine ostanu sastavni deo suverene teritorije Kosova", ukazao je Ben-Meir.

Ocenjuje da, bez obzira na trenutne okolnosti i zahteve, SAD i EU nastavljaju da budu posvećene nezavisnosti Kosova i očuvnju bezbednosti.

"Rekli su da su, otkako je Kurt došao na vlast, više frustrirani njime zbog nenapretka u dijalogu sa Srbijom, i na neki način ga okrivljuju. Oni smatraju da je Zajednica ključni korak ka miru i da samo Priština može da ga reši", podseća Ben-Meir.