Bistron: Kosovo je veštačka tvorevina, Nemačka čini šta traže SAD
Portparol za spoljnopolitička pitanja Alternative za Nemačku (AfD) Peter Bistron ocenio je da se NATO od odbrambenog saveza, kakav je nekad bio, pretvara u intervencionistički savez, što je, kako je dodao, veoma opasno, prenosi RT Balkan.
"Bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine predstavljalo je rušenje međunarodnog prava i greh, taj protivpravni rat doveo je do nasilnog otcepljenja jednog dela suverene zemlje, bivše Jugoslavije", rekao je u intervju za RT Balkan Bistron, koji je i poslanik u Bundestagu .
Dodao je da je "od Kosova napravljena veštačka tvorevina, nesposobna za život".
On je kazao da su još tada Amerikanci, kao i nemačka vlada iz tog vremena, obećali da će popraviti situaciju nudeći milijarde i povećanje vojnog prisustva, ali da 24 godine kasnije nema boljitka, a lokalni konflikti su i dalje tu.
"Sada je vreme da nemačka vlada preispita svoj pristup", naglašava Bistron.
Govoreći o pritiscima Evropske unije na Srbiju da se drži francusko-nemačkog plana i njenoj ulozi kao posrednika u dijalogu Beograda i Prištine, Bistron je rekao da Kosovo ni u kom slučaju ne treba da pristupi EU, kao i da će se njegova partija, AfD, tome protiviti.
"EU vrši neverovatan pritisak na Srbe i pokušava da ih natera da sklope određene dogovore sa kosovskim Albancima. Ali, bez obzira na taj pritisak, prvobitno se potpisivanje dogovora između Srbije i 'Kosova' smatralo uslovom za produžetak pregovora o pristupanju. Ali oni nisu ništa potpisali. Ipak, EU silno insistira na proširenju bez obzira na odsustvo potpisanog dokumenta. A to je potpuno pogrešan put", naglašava Bistron.
Da li će se Kfor, a potom i NATO umešati ako dođe do oružanog sukoba za to Bistron ističe da je vrlo ozbiljno pitanje i dodaje da već vidimo neke znake toga.
"Kao prvo, Kfor i NATO su već prisutni tamo, i vojnici NATO su već bili ranjeni u sukobu sa onima koji su protestovali. Kao drugo, možemo da uporedimo ovu situaciju sa situacijom u Ukrajini, sa čim u vezi je generalni sekretar NATO-a izjavio da bi NATO trebalo da pošalje svoje trupe u tu zemlju. To samo govori da se NATO pretvara od odbrambenog saveza, kakav je nekad bio, u intervencionistički savez, što je veoma opasno", naglašava Bistron.
On napominje da gledajući razvoj NATO poslednjih deset godina, čini se da on može da posluži za intervencije van svojih granica.
Upitan o poziciji svoje zemlje, Nemačke, u vezi sa pitanjima koja se tiču Balkana, Bistron je naglasio da Nemci ispunjavaju volju američkih interesa u Evropi. On je podsetio da je bombardovanje Jugoslavije 1999. godine bio prvi put od Drugog svetskog rata da je Nemačka učestvovala u vojnim operacijama.
Dodao je i da ne postoji nijedan razlog zašto bi Nemačka slala svoje vojnike u Bosnu u sastavu Eufora. Kako naglašava, neophodno je razumeti geopolitički kontekst i da je sve to u interesu Sjedinjenih Država.
"SAD su 1999. pokrenule vojnu intervenciju NATO. Oni su hteli da naprave vojnu bazu u tom regionu, i uspeli su. Na 'Kosovu' se nalazi druga po veličini američka baza u Evropi, dok se prva nalazi u Ramštajnu. To govori mnogo. Nemačka čini ono što od nje zahteva Amerika. Ona se ponaša kao barjaktar američke politike", istakao je Bistron.
Bistron je napomenuo da ne postupaju sve evropske zemlje tako navodeći kao primer članice EU koje nisu priznale Kosovo, ali i Francusku koja se, prema njegovim rečima, skeptično odnosi prema proširenju EU.
0 komentara