Bugačku: Osmani jedina pokušala da formira vladu, postupila ispravno

Vulnet Bugačku
Izvor: Kosovo Online

Istraživač iz Kosovskog demokratskog instituta (KDI) Vulnet Bugačku smatra da je predsednica Kosova Vjosa Osmani postupila ispravno kada je dala mandat Gljauku Konjufci za sastav nove kosovske vlade, kao drugom kandidatu Samoopredeljenja.

Bugačku je naglasio da je Osmani jedina koja pokušava da formira vladu.

„Predsednica je pred sobom imala kandidata koga je predložila stranka koja je pobednik izbora u smislu mesta koja ima u skupštini i glasova koje može da obezbedi u Parlamentu Kosova. Ona je jedina koja je pokušala i pokušava da formira vladu, u poređenju sa strankama koje su odbile da ponude kandidata i da sarađuju jedne sa drugima kako bi državi obezbedile vladu“, rekao je Bugačku.

Podsetio je da Ustavni sud jasno stavlja do znanja obavezu Osmani, da ona mora da pokuša da iscrpi sve ustavne mogućnosti za formiranje institucija i stvaranje mogućnosti da se izbori izbegnu koliko god je to moguće.

„Stoga mislim da je Osmani postupila ispravno u ustavnom smislu. Verujem da sve ustavne mogućnosti moraju biti iscrpljene i da moraju biti ispunjeni svi uslovi koje zahteva član 82 Ustava da bi zemlja mogla da izađe na izbore unapred nakon neuspeha u drugom krugu“, naglasio je Bugačku za Kosova pres.