Cakoli: Kurti odlukom da ne podnese ostavku prekršio zakon

Eugen Cakoli iz Kosovskog demokratskog instituta, komentarišući odluku kosovskog premijera Aljbina Kurtija da ne podnese ostavku, istakao je da je tom odlukom Kurti prekršio zakon, prenosi RTV 21.
„Smatram da to predstavlja kršenje zakona, jer se u ovom slučaju v.d. premijera Aljbin Kurti pozvao na član 29 Zakona o Vladi, ali koji se odnosi na sadašnji zakonski status, odnosno na član 26 po kome moraju da podnesu ostavku, što znači da njihov mandat ne prestaje, ali moraju odlučno da podnesu ostavke“, rekao je Cakoli.
Naveo je da to predstavlja administrativni prekršaj i da u ovom slučaju Kurti nikome ne odgovara.
„Postoji kontrolni mehanizam, a to je komisija za verifikaciju mandata, osnovana na konstitutivnoj sednici skupštine“, dodao je.
Cakoli kaže da je overom izbora CIK otvorio put predsednici Kosova Vjosi Osmani da sazove konstitutivnu sednicu parlamenta.
Dodao je da je rok za sazivanje te sednice 27. april ove godine.
Prema rečima Cakolija, predsednik nije zakonski obavezan da čeka bilo kakav korak od Ustavnog suda.
„Sve dok Ustavni sud ne obavesti predsednika o privremenoj meri, a na osnovu dosadašnjeg iskustva, bilo je na desetine pritužbi Ustavnom sudu, počev od izbora 2009, 2010, 2013. godine, da su stranke, kandidati ili druge stranke tražile od Ustavnog suda da izrekne privremenu meru na izbore, ali da ovi slučajevi ne dovedu do konsekvence zajedničke odluke je da ih je Sud sve odbacio, a sa druge strane, za rešavanje predmeta u vezi sa izbornim procesom od strane Ustavnog suda su bile potrebne godine da Sud donosi odluke pa čak i kada je donosio odluke koje naravno nisu proizvele nikakvo retoričko pravno dejstvo jer pretpostavimo da Sud ne može izreći privremenu meru i ostaviti zemlju bez konstituisanja institucija“, rekao je.
Cakoli je naveo da Ustavni sud ima pravo da izriče privremene mere, ali da to nije u njegovoj praksi.
0 komentara