Čelić: Pokušaj vlade u Prištini da legalizuje eksproprijaciju je nastavak uzurpacije
Novom odlukom kosovske vlade o eksproprijaciji nepokretnosti u opštinama Leposavić i Zubin Potok, prema oceni Duška Čelića, docenta na Pravnom fakultetu Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici, poslata je istovetna poruka Srbima i međunarodnoj zajednici - da na Kosovu ne postoji vladavina prava ni u jednom segmentu, pa ni u oblasti imovinskih prava.
Kako navodi, odluka Apelacionog suda po žalbi u slučajevima vezanim za eksproprijacije nije uručena vlasnicima zemljišta, niti je uručena ova poslednja odluka Vlade Kosova o kojoj se saznalo iz medija.
"I to opet na svojevrstan način govori o vladavini prava, zapravo o vladavini neprava kada je reč o pravima Srba na Kosovu i Metohiji", ističe on.
S obzirom na to da nema dovoljno podataka o najnovijoj odluci, Čelić navodi da se čini da je reč o konačnim odlukama o eksproprijaciji onih parcela u vezi kojih sud nije odlučivao, ali koje se nalaze u jednoj celini.
"Možemo da zaključimo da se ta tzv. konačna odluka verovatno odnosi na delove kompleksa koji su prethodno bili uzurpirani i sada je želja da se ovom odlukom to stanje na neki način legalizuje. Međutim, pošto su na tim parcelama već izgrađene ili su u gradnji, baze tzv. policije Kosova ovde ne može biti reči ni o kakvoj legalizaciji eksproprijacije, odnosno prethodne uzurpacije, već je ovde reč bukvalno o uzurpaciji. Bilo koja radnja pre nego što se stvari dovedu u prvobitno stanje, kako mi pravnici kažemo - pre nego što se sprovede 'restitutio in integrum', odnosno pre nego što se poruše svi objekti ili delovi objekata koji su tamo izgrađeni, bilo koja druga radnja koja bi usledila, značila bi praktično nastavak uzurpacije", objašnjava Čelić.
On podseća da je jedna od obaveza Kosova, vezano za članstvo u Savetu Evrope, bila da se sve radnje u vezi sa eskroprijacijom srpskih nepokretnosti na severu Kosova dovedu u koliko-toliko zakonito stanje.
"Oni očigledno nisu postupili po tome i ovo je sada jedan dodatan izazov svim onim zemljama koje su oberučke glasale za predlog da se takozvano Kosovo primi u Savet Evrope, iako ono ne ispunjava ni formalni uslov jer Kosovo nije država. Posebna poruka srpskom stanovništvu je da će nakon neuspele sage u vezi prijema tzv. Kosova u Savet Evrope Priština nastaviti da se, uslovno rečeno, sveti Srbima tako što će nastaviti da dodatno sistematski ugrožava njihova ljudska prava, kako ovo pravo na mirno uživanje imovine, tako i drugih prava", kaže Čelić.
Sa ovim, kako dodaje, treba dovesti u vezu i prestanak rada jedine banke u srpskom sistemu, odnosno Banke Poštanske štedionice, upad u Trezor, nasumična i proizvoljna hapšenja i određivanja dugotrajnih mera pritvora koje maltene zamenjuju kaznu.
"U ovom periodu do izbora na KiM, nažalost, ne očekujem ništa drugo nego dalju eskalaciju kada je reč o ugrožavanju ljudskih prava Srba", kaže Čelić.
0 komentara