Ćurčić: Vrlo je važno što je Berlin registrovao negativne posledice političke ekstremizacije u Prištini
Istraživač Instituta za evropske studije Petar Ćurčić kaže da poruka nemačkog izaslanika za Zapadni Balkan Manuela Zaracina da Kosovo može da bude izostavljeno iz sporazuma o zajedničkom regionalnom tržištu, jer premijer Aljbin Kurti nije spreman na određene kompromise oko Cefte, treba da bude shvaćena ozbiljno, pošto se očekuje da Nemačka bude ta koja će da sputa Kurtija i da smiri prevelike tenzije koje je izazvala njegova vlada.
Kako dodaje, to se dešavalo i prethodnih nekoliko godina u različitim kriznim situacijama, ali gledano iz šire perspektive, to ne menja stav Berlina prema Kosovu.
"Naprotiv, on će ostati isti kao što je bio. Ne treba zaboraviti da je sa jedne strane Nemačka jedan od glavnih pokrovitelja kosovske nezavisnosti, ali sa druge strane se očekuje da Berlin vrati političke instrumente uticaja kroz ekonomiju. Zašto se spominje upravo isključenje iz Berlinskog procesa? Zato što je to jedna vrsta polito-ekonomske poluge moći preko koje se utiče na zemlje jugoistočne Evrope. To je instrument koji je vrlo važan", kaže Ćurčić za Kosovo onlajn.
On, međutim ističe da je pitanje da li će ovo uticati na vlasti u Prištini da promene svoje odluke, imajući u vidu da su od prvog dolaska na vlast Kurtijevog Pokreta Samoopredeljenje, a potom i drugog, političke tenzije postajale sve veće.
"Zbog toga, možda, od Zaracinovih upozorenja ne treba očekivati mnogo, ali je vrlo važan signal da je i Berlin registrovao negativne posledice političke ekstremizacije, pa će možda i Kosovo, koje je ekonomski i politički izolovano zbog unilateralnih akcija koje se sprovode, shvatiti da je potrebno da budu daleko proaktivniji", dodaje Ćurčić.
Zaracin je tokom posete Prištini prošle nedelje rekao da je ideja da Kosovo ponovo omogući uvoz robe iz Srbije, a da u okviru Cefte bude predstavljeno uz zvezdicu umesto posredstvom Unmika, što je trenutno slučaj, ali da je odgovor premijera Aljbina Kurtija na to bio negativan.
Na pitanje šta je izvesnije - da Kurti do samita Berlinskog procesa u oktobru ukine zabranu za srpsku robu i Kosovo bude na ovom samitu ili da bude izostavljeno sa skupa, naš sagovornik kaže da je to teško predvideti i da su otvorene obe opcije.
"Bliži sam mogućnosti da će Kosovo biti prisutno, pogotovo što je to i samoj Nemačkoj važno, ali je samo pitanje na koji način će Kosovo sprovesti nemačke zahteve", kaže Ćurčić.
On ukazuje i da spoljna politika vlade kancelara Olafa Šolca teži određenoj vrsti političkog balansa, ali da taj balans ne treba shvatiti kao neku vrstu zaokreta ka Beogradu.
0 komentara