Dačić: Priština nije spremna za kompromis, dođe mi da povučem potpis s Briselskog sporazuma

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da bi voleo da što pre dođe do kompromisa Beograda i Prištine, ali smatra da za to ne postoji spremnost sa prištinske strane, prenosi Tanjug.

Dačić je za TV Prva kazao da do sada tokom razgovora pitanje političkog rešenja nije bilo na dnevnom redu, kao i da su tokom perioda kada je dijalog bio u nekoj vrsti kliničke smrti, postojala je želja za donošenjem trajnog rešenja.

"Ako Priština polazi od toga da je Kosovo teritorijalno nedodirljiv integritet, onda i mi krećemo od toga da je Srbija teritorijalno nedodirljiva", rekao je šef srpske diplomatije.

Dačić navodi da mu “nekada, kao i predsedniku Aleksandru Vučiću, dođe da povučemo potpis sa Briselskog sporazuma, ali Srbija ne može to da uradi jer je ozbiljna država, ističući da su taj sporazum potpisali isključivo zbog zajednice srpskih opština, ali da ni posle toliko godina od toga nema ništa, a i ne priča se više o tome.

"Priština ide korak po korak i sistemom stavljanje noge u vrata. Idete dalje i niko se i ne seća odakle ste krenuli", smatra šef srpske diplomatije.

Upitan da li to što predsednika Srbije u jeku epidemije pozivaju na sastanke na kojima se razgovara o dijalogu Beograda i Prištine znači da se nekome žuri, Dačić kaže da se nekom manje žuri, a da bi neki voleli da se što pre završi.

"Voleo bih da se što pre dođe do kompromisa, ali mislim da nema spremnosti za to. Hoće da ih priznamo, a ta tema nikada nije bila ni na dnevnom redu razgovora", ističe Dačić.

Upitan za kampanju povlačenja priznanja nezavisnosti samoproglašenog Kosova, Dačić kaže da nije zaustavljena, ali da zbog virusa korona nije bilo mnogo prilike da se time bavi.

"Nismo se mnogo bavili, ali ja se čujem često telefonom sa ministrima da vidim kako su, da li su živi, zdravi... Za Srbiju je suštinski bitno da nastavi sa poslom održavanja dobrih odnosa", zaključio je Dačić.

Rado
12. Jul 2020.
Godp.Dacicu vi ste veoma dobsr diplomata i veoma iskusan.Zar ne primecujete da godinsm Pristina izbegava dijalog sa Srbijom stalno nslaze neke razloge za odlaganje.Oni rade pod diktatom mocnih sila SADA i drugih mocnika kako im kazu oni oni tako rade.Svsti jednu stvar da oni to rade jer ne zele kompromis i oni nece nikada da prihvste kompromisno resenje.Sada se ocito vidi da idu na odugovlacenje cekaju izbore u SAD-u u novembru medecu da pobedi njihov miljenik Bajden koji zastupo tvrdokorno nezavisnost Kosova.I bice veoma tesko za Srbiju .Jer Trampa oni ne vole oni su i zato na proslim izborima gladali za Hilari Klinton takodje njihovu miljenicu.Mozda i najpametnije da povuces potpis iz Brizelskog sporazuma ukoliko ne prihvate kompromis.Mislim da je bolje drzati se mocne Rusije i Kine nego li slabe i nemocne Evrope.
Slobo
12. Jul 2020.
Slabo se vi sećate Rado, Vučić je lobirao za Hilari Klinton
albakos
16. Jul 2020.
koferce ko i sam znash, niti si razgovarao sa prishtinom noiti si potpisao sa prishtinom, jer razgovore vodi republika kosova, ako neshtoo ti nije jasno, slobodno sve ponishti, jer i ti sam znash da potpis postoje ko srbija i kosovo.