Dačić: Rešenje samo kroz dijalog, Srbija ima tri crvene linije

Ivica Dačić novogodišnji prijem
Izvor: Kosovo Online

Svaki pokušaj rešavanja kosovskog pitanja moguć je jedino kroz uspostavljanje mehanizma dijaloga Beograda i Prištine, istakao je danas ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić na tradicionalnom prijemu za članove Vlade Srbije i diplomatski kor povodom obeležavanja Nove godine po julijanskom kalendaru i dodao da Srbija ima tri crvene linije.

Dačić je naglasio da u te crvene linije spada da sve što je do sada potpisano mora biti sprovedeno uključujući i važeću Rezoluciju Saveta bezbednosti UN 1244, Briselski sporazum, posebno deo koji se tiče formiranja Zajednice srpskih opština, Vašingtonski sporazum i sve drugo.

Ukazao je da Srbija ne može da prizna nezavisnost Kosova i da se saglasi sa članstvom Prištine u Ujedinjenim nacijama, kao i da je treća crvena linija da se osiguraju prava i potpuna bezbednost Srba na KiM.

Dačić je rekao da je Srbija iznenađena selektivnim tumačenjem međunarodnog javnog prava i zahvalio državama koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, kao i onima koje su svoje stavove promenili ili će ih korigovati.

Istakao je da rešenje mora da bude zasnovano na kompromisu uz puno uvažavanje pozicija i interesa Srbije.

Dačić je ukazao da rukovodstvo u Prištini nastavlja da svesno izaziva tenzije i time stvara atmosferu nepoverenja.

"I u protekloj godini videli ste našu punu posvećenost dijalogu u Briselu, koja svedoči o iskrenoj opredeljenosti da se pronađu rešenja za postojeće probleme. Istovremeno, zastupamo jasan, čvrst i konzistentan stav da osnova bilo kakvog rešenja mora biti zasnovana na kompromisu, uz puno uvažavanje naših pozicija i interesa. Nažalost, svedoci smo da aktuelno rukovodstvo u Prištini jednostranim potezima nastavlja da svesno i sistematično izaziva tenzije, stvarajući atmosferu nepoverenja. Poslednja u nizu posledica destruktivnog ponašanja Prištine je pokušaj ubistva srpske dece kod Štrpca na Badnji dan, u predvečerje najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića i hapšenja. Smatramo da je potrebna šira osuda ovakog delovanja i incidenata od strane međunarodne zajednice, uz pravilno uočavanje uzroka koji su nas doveli do trenutne situacije", rekao je Dačić.

Međunarodne misije Kfor, Unmik i Euleks, kako je istakao, imaju poseban značaj za srpsku zajednicu na Kosovu.

"Bezbednosna situacija u Pokrajini zahteva, nažalost ako ne veće, bar nesmanjeno prisustvo ovih misija. Pored toga, naše multilateralne aktivnosti su podređene i zaštiti naših vitalnih interesa u međunarodnim forumima, gde prevashodno mislim na sprečavanje članstva tzv. Kosova u međunarodnim organizacijama. Naš stav je da u ovoj fazi dijaloga moramo imati potpuno usmerenje na pronalazak kompromisnog rešenja, te da preko potrebnu pažnju u dijalogu ne bi trebalo uzaludno rasipati. Zbog toga je, takođe, nedopustivo tolerisanje nastojanja Prištine da iskoristi trenutnu međunarodnu situaciju za ispunjavanje svoje političke agende", rekao je šef srpske diplomatije.

Kako je dodao, Srbija će da nastavi sa snažnim angažmanom u cilju očuvanja mira i stabilnosti, nastaviće da brani međunarodno pravo, a pogotovo onaj deo koji se odnosi na teritorijalni integritet i suverenitet država članica
UN.

Dačić je, u svom obraćanju, najavio da će diplomatske aktivnosti Srbije i u narednom periodu biti usmerene ka prioritetima spoljne politike, a to su očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta i punopravno članstvo u EU. Kao prioritete je naveo i razvoj dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje, unapređenje bilateralnih odnosa sa svim državama, i posebno negovanje tradicionalnih prijateljstava.

Šef srpske diplomatije je rekao da je danas mir u svetu ugrožen i da je rat u Ukrajini poprimio obeležje svetskog sukoba sa ogromnim posledicama po svet. Podvukao je da se Srbija zalaže za mir i poštovanje univerzalnih principa međunarodnog prava.

"Očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta je prioritet našeg državnog poretka i u skladu sa tim država usmerava naše spoljnopolitičke aktivnosti", naglasio je Dačić.

Rekao je da Srbija i dalje veruje da je punopravno članstvo u EU dostižno i da obećanje iz Soluna predstavlja realističan i ostvariv cilj. Ispunjavanje kriterijuma, s tim u vezi, ostaje, najavio je, jedan od ključnih spoljnopolitičkih prioriteta koji je ujedno strateški cilj svih vlada u prethodnih 20 godina.

Dačić je ocenio da je potrebno održati evropsku perspektivu živom, jer je ona katalizator reformi i prosperiteta, ali je dodao da je neophodan opipljiv napredak u pregovorima uz istovremeno povećanje spremnosti pojedinih članica EU za prijem novih članica.

Šansu za iskorak Dačić vidi tokom aktuelnog predsedavanja Švedske Savetom EU.

"Samo sa punom integracijom Zapadnog Balkana projekat EU može biti uspešno okončan čime će se otpočeti mogućnost ujedinjavanja evropskog kontinenta", poručio je on.

Podsetio je i da Srbija, pošto još nije postala zemlja članica i da ne učestvuje u kreiranju spoljne politike EU, ima obavezu da postepeno usaglašava svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa Unijom, te je nekorektno očekivati iskorake u trenucima kada izostaje konkretan napredak i kada se spremnost za prijem novih članica dovodi u pitanje, naročito kada se istovremeno dešava ugrožavanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

Dačić je naglasio da je Srbija spremna da redefiniše odnose i sa svojim susedima prevazilaženjem otvorenih pitanja iz prošlosti.

To je, podvukao je, pokazano i nedavnim odlaskom u Zagreb.

Novogodišnjem prijemu u Ministarstvu spoljnih poslova prisustvovali su izmedju ostalih ministri Tanja Miščević, Tomislav Žigmanov, Đorđe Milićević, Novica Tončev, Tomislav Momirović, kao i ambasadori svetskih sila SAD Kristofer Hil, Rusije Aleksandar Bocan Harčenko, šef delegacije EU Emanuel Žiofre, i drugi.