Đukić: Ko god da dođe na Lajčakovo mesto moraće da promeni metodologiju pregovora Beograda i Prištine
Član Foruma za međunarodne odnose i nekadašnji ambasador Srećko Đukić ističe za Kosovo onlajn da Borut Pahor, ili bilo ko drugi ko dođe na mesto posrednika EU za dijalog Beograda i Prištine, mora da promeni metodologiju pregovora, jer dosadašnja diplomatska metoda koju su koristili Borelj i Lajčak "nije dala dovoljno rezultata".
Komentarišući to što je Pahor "skrajnut", a Lajčaku produžen mandat, Đukić ocenjuje da tu "očito ima neke politike", ali da je teško proceniti kakve i u kojoj meri.
"Ono što je jasno je da još uvek nije formirana evropska vlada, Evropska komisija, još ta mesta sva nisu sigurna, iako su tri-četiri čelna mesta jasna, pa lično mislim da bi Borut Pahor svojim imenovanjem iskakao ispred svih. Druga stvar, njega bi imenovala stara Komisija, u sastavu nove administracije u Briselu. Možda je to neko objašnjenje, a moguće da ima i neka suštinska politička stvar, mada ja sumnjam", navodi naš sagovornik.
Podseća da Pahor ima visok rejting u Evropi i regionu.
"On nema iza sebe nikakvih negativnih tragova, naprotiv. Bio je svuda dobro priman, vodio je jednu razumnu, uravnoteženu politiku, jasno je ispunjavao svoju ulogu predsednika Slovenije. Nije političar sa bilo kog ekstrema, tako da mislim da je on čovek od jednog digniteta, koji može da odgovori tom jako izazovnom mestu. A videli smo koliko je izazovno jer se na tom mestu godinama lomio i Lajčak i Borelj i da su postigli određene rezultate, ali da nisu završili posao", kaže Đukić.
Prema njegovim rečima, Pahor ili bilo ko drugi bi - u slučaju da postane izaslanik EU za dijalog - trebalo da promeni metodologiju pregovora Beograda i Prištine, jer su se, dodaje, Lajčak i Borelj dugo koristili diplomatskim metodom koji nije dao dovoljno rezultata.
"To je neka mešovita metoda. To nije ni šatl diplomatija, ni diplomatija pregovora na jednom mestu, to je diplomatija kada se pregovori obavljaju na dva koloseka, pa jedanputa mesečno, pa tek onda sledećeg meseca, pa kroz dva meseca, pa kroz tri i onda Beograd i Priština imaju prilike da sve to negiraju, da evoluiraju, da odustanu od toga itd. Videli smo da kada se intenzivno pregovaralo između Beograda i Prištine, kada su bili još posrednici Kvinte, pa je tu bio još i Borelj, pa Lajčak, pa je došlo do Briselskog sporazuma 2 i do Ohridske agende, u jednom intenzivnom relativno kratkom roku od neka dva ili tri meseca postignuti su odlični rezultati, dva krupna, velika dokumenta i mislim da je tim metodom trebalo da se nastavi", ocenjuje Đukić.
Ističe da je Priština do sada "dosta postigla", ali da joj je ostala ta krupna obaveza koju ona nikako ne ispunjava, a to je formiranje ZSO, od čega, napominje, "Kosovo u bilo kojoj varijanti, sa Kurtijem bez Kurtija, ne može pobeći".
Napominje da se Kurtijeva tvrdoglavost vratila time što Kosovo nije moglo da realizuje druge postavke iz ohridske agende.
Sa druge strane, Đukić smatra da se Beograd već godinu dana ponaša kao da ništa nije dogovoreno, "kao da nije bilo ni Ohrida, ni Brisela 1, ni Brisela 2, ni desetina njihovih susreta" i kao da tek treba da se pregovara između Beograda i Prištine.
"Beograd je sve u nekoj nadi, ili tako predstavlja javnosti, da će doći nova geopolitička i međunarodna situacija, neke nove okolnosti i da sve ovo što je dogovoreno će pasti u vodu preko noći", zaključuje naš sagovornik.
0 komentara