Đurić: Kfor neće dozvoliti ekstremistima da pokušaju upad na sever Kosova

01
Izvor: Kosovo Online

Direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić izjavio je da je Kfor na početku epidemije koronavirusa "obećao da neće dozvoliti da ektremisti u Prištini iskoriste tu situaciju i pokušaju da upadnu na sever Kosova".

"Komandanat Kfora, general Majkl Risi, je na početku ove epidemije vrlo konkretno postupio prema srpskoj zajednici na KiM, kontaktirao Gorana Rakića kao predsednika Srpske liste i gradonačelnika Severne Mitrovice, ponudio pomoć i rekao da će u ovim uslovima Kfor osigurati da ne moraju da brinu o bezbednosnim pitanjima i da ne moraju da brinu da će nekom od ekstremista u Prištini biti dozvoljeno da iskoriste ovu situaciju i provale na sever KiM i slično", rekao je Ðurić gostujući na Pinku.

Ðurić je dodao da je od ranije poznato da "ekstremistima u Prištini takve 'avanture' nisu strane".

Upitan šta se dešava sa Kforom i slovenačkim vojnicima kada je reč o koronavirusu, Ðurić kaže da je virus prodro i u Kfor, kao i da je i u Bondstilu od 90 testiranih njih 80 bilo pozitivno.

Ðurić je ukazao da organizovane albanske bande tokom policijskog časa na Kosovou pljačkaju srpsku imovinu i to naročito tamo gde znaju da niko ne živi, tako što otimaju stoku, traktore i drugu mehanizaciju.

Dešava se da oduzimaju srpskim porodicama krave od kojih žive, dodao je Ðurić i istakao da Kancelarija za KiM reaguje momentalno i pokušava to da nadoknadi, kao i da prištinske institucije tome ne posvećuju pažnju.

Ðurić je govoreći o koronavirusu na severu Kosova rekao da je u prethodnih sedam dana registrovano 26 novobolelih i 19 izlečenih, ali i nažalost dvoje preminulih.

Južno od Ibra u šest opština sa srpskom većinom nema nijednog obolelog kod kovida19, dodao je on.

Navodi da su preduzete vrlo ozbiljne mere i da je Severna Mitrovica prva posle Beograda otvorila kliniku za lakše kovid pacijente, kao i da je obezbeđeno dovoljno testova i medicinskog materijala.

Ðurić kaže da su bili u situaciji da pomognu sa medicinskim materijalim i komšijama Albancima i da je po tom pitanju uspostavljena dobra komunikacija bez sa albanskim zvaničnicima, bez ikakvih političkih predrasuda, kao i da su oni pomagali u srpskim sredinama.

Skoro 2.000 ljudi, uglavnom mladih, u srpskim sredinama pomaže domaćinstvima sa starima u ovoj situaciji, naglasio je direktor Kancelarije za KiM.

"Uspeli smo da stvorimo takvu situaciju da naši pacijenti na KiM imaju iste uslove po pitanju lekova i protokola kao i u Beograd, Novom Sadu i drugim centrima", rekao je Ðurić.

Takođe, istakao je da su na početku epidemije isporučili 250 kamiona osnovnih životnih namirnica srpskom narodu na Kosovu i da su srpske sredine bile bolje snabdevene od albanskih.

Zbog toga su tu dolazili i Albanci da kupuju brašno i druge potrepštine, pa je morala da bude ograničena kupovina, dodao je Ðurić.

"Niko ne zna pravi broj obolelih u albanskim sredinama na KiM, a imaju vrlo slab zdravstveni sistem", rekao je on. 

Naglasio je da je do sada izgrađeno 1.600 kuća i stanova za Srbe na Kosovu i da nijedan projekat pomoći Srbije nije stao, kao i da će još puno ljudi dobiti krov nad glavom.

Ðurić po pitanju formiranja nove kosovske vlade kaže da su u Prištini velika politička previranja i da se albanski predstavnicima nisu bavili koronavirusom već međusobnim političkim obračunuma, kao i da je očigledno da "dišu jedni drugima za vrat" i da samo što se nisu međusobno sukobili.