Đurić: O teškom položaju Srba i Kurtijevoj represiji mora da se čuje što dalje
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas u parlamentu da će se Ministarstvo na čijem je čelu još aktivnije uključiti u podršku pregovaračkom timu u dijalogu sa Prištinom, jer se o teškom položaju Srba i represiji Aljbina Kurtija mora čuti što dalje.
"Želimo da svaka naša ambasada, svaki konzulat bude i svojevrsna Kancelarija za Kosovo i Metohiju, koja će doprineti da se istina o teškom položaju srpskog naroda i represiji režima Aljbina Kurtija čuje što dalje", poručio je Đurić.
Ministar je najavio da Srbija namerava da tokom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku u septembru potpiše još sporazuma koji odnose na trgovinu i investicije, kao pretpostavke za pristup novim tržištima.
Naveo je da Srbija želi da neguje političke odnose sa zemljama širom sveta, u skladu sa svojom multivektorskom politikom.
"Srbija ima diplomatsko-konzularna predstavništva u 104 centra. Nameravamo da u narednom periodu ojačamo naše prisustvo, kadrovski i materijalno. U nekim centrima smo prisutni zajedno sa Mađarskom, radi uštede sredstava radimo. Sagledaćemo kako na još mesta možemo na ekonomičan način da proširimo svoje prisustvo", rekao je Đurić.
Preneo je da je u prethodnih mesec dana učestvovao na čak šest međunarodnih samita, razgovarao sa desetinama kolega, a da je na svakom sastanku jedna od ključnih tema bilo širenje ugovorne baze. U tom smislu, naveo je da je tokom posete ministarke spoljnih poslova Japana Srbiji, prošle sedmice, dogovoreno da se objavi potpisivanje sporazuma o investicijama.
Đurić je poručio da Srbija vodi naiconalno odgovornu spoljnu politiku, a da bi se ona realizovala u potpunosti, mora da se nastavi sa ekonomskim rastom i razvojem.
"Naša misija da menjamo sliku i imidž Srbije u svetu zasnovana je i na kvalitetnom srpskom proizvodu. Nisu samo srpske diplomate, političari i privreda ono što menja sliku o Srbiji, već i svaki pojedinačni srpski proizvođač. Mrežu prijateljstava sa narodima i zemljama, koja je uporedna prednost za našu zemlju, želimo da pretvorimo u zalog za budućnost Srbije", rekao je Đurić.
Dodao je da je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom ne samo istorijska šansa koju će i naši unuci moći da vrednuju, već doprinosi da Evropa smani trgovinski deficit sa Kinom.
Poručio je da Srbija nastavlja da jača odnose sa zemljama Evropske unije, sa kojom ostvaruje skoro 70 odsto razmene.
"Vlada Srbije je definisala proces evropskih integracija kao strateški prioritet. Hoćemo da budemo deo te zajednice, vrednosno i politički, ali ne želimo da budemo Portoriko EU, teritorija bez prava glasa, čiji građani i proizvođači neće imati jednaka prava. Srbija ima šta da ponudi Uniji. Imamo zdravu ekonomiju, BDP koji se razvija i raste. Ulaskom Srbije, EU bi dobila snažan par ruku. Imamo ozbiljne adute u rukama, ne samo prirodnim resursima, već o ljudima, istoriji, elanu, tradiciji, veri, kulturi.. Imamo razloga da gordo i čvrsto insistiramo da naši interesi budu uvaženi", rekao je Đurić.
Nacionalne zajednice bogatstvo Srbije
On je istakao i da su nacionalne zajednice bogatstvo Srbije i da je njen odnos prema njima za primer.
“Karakter odnosa sa nacionalnim zajednicama za regionalne i međunarodne odnose je velik i mi smo toga svesni. U nacionalnim zajednicama vidimo ogroman resurs za unapređenje odnosa sa državama koje nas okružuju i neretko Srbija služi kao pozitivan primer kada je reč o tretmanu nacionalnih zajednica s obzirom na to da predstavlja državu u kojoj nacionalne zajednice mogu da ostvaruju brojna prava od obrazovanja od osnovnog nivoa pa čak i predškolskog obrazovanja pa sve do doktorskih studija na sopstvenim jezicima, uživanja određenih prava u domenu javnog informisanja koje se subvencionišu iz budžeta, a koja su takođe bez presedana", objasnio je ministar.
Đurić je odgovarajući na pitanja poslanika Ahmedina Škrijelja iz Stranke demokratske akcije Sandžaka u vezi sa proporcionalnim uključivanjem Bošnjaka u institucije kazao da zvaničnici često koriste taj podatak i činjencu u razgovoru sa stranim partnerima i prijateljima i da neretko dobijaju komplimente.
Mnogi, prema njegovim rečima, žele da iskoriste Srbiju kao primer za proučavanje kada je reč o tretmanju određenih nacionalnih zajednica.
On je dodao da mora da se, toj oblasti, uraditi mnogo više.
Naveo je da u Ministarstvu spoljnih poslova u toku izrada akcionog plana kako da u strukturu te institucije bude uključen veći broj pripadnika nacionalnih zajednica.
Đurić, podsećajući na svoje iskustvo kao ambasador u SAD, je rekao da nacionalne zajednice iz Srbije imaju veliki broj pripadnika u dijaspori i zemljama regiona i da i oni jednako kao srpska zajednica mogu da pruže doprinos jačanju veza Srbije sa tim državama.
“Nacionalne zajednice su bogatstvo naše zemlje u pravom smislu te reči. Iskreno verujem u to da možemo da poslužimo u budućnosti kao još bolji primer", dodao je.
Ministar je kritikovao da se u delu međunarodnih medija pogrešno Srbija predstavlja kao država u kojoj postoji etnonacionalizam, navodeći da Srbija sa svim nacionalnim zajednicama predstavlja jednu od najraznovrsnijih zemalja u Evropi.
0 komentara