Đurić: Nemamo luksuz da se delimo na Kosovu, Srbi izloženi velikom pritisku

Marko Đurić
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić pozvao je danas Srbe na Kosovu da u nedelju, 9. februara, budu snažni i složni i da „kao jedan“ na izborima podrže Srpsku listu, ističući da srpski narod na Kosovu nema luksuz da se deli na stranke, jer je bori protiv diskriminacije koja se može uporediti sa aparthejdom.

„Pozivam Srbe da podrže Srpsku listu i to kažem otvoreno, jer navijam za to da Srbi imaju 10 od 10 poslaničkih mandata okupljenih oko jedne stranke, Srpske liste, koja okuplja najveći broj naših građana na KiM, bez obzira na ideološka opredeljenja. Nemamo luksuz da se na KiM delimo na stranke, baš kao u Južnoj Africi u vreme aparthejda, kada je Afrički nacionalni kongres vodio borbu protiv diskriminacije afričkih crnaca, koju su sprovodile tadašnje vlasti“, rekao je Đurić za Juronjuz Srbija.

Ukazao je da su Srbi na Kosovu danas u situaciji koja je uporediva sa tom vrstom diskriminacije.

„Izloženi su masovnom pritisku i progonu, uskraćena su im da su osnovna ljudska i demokratska prava, da su izloženi vansudskim hapšenjima, da imamo nenormalnu situaciju da u opštinama sa srpskom većinom upravljaju Albanci, da nisu dovoljno zastupljeni u policiji…“, nabrojao je Đurić.

Sve to, poručuje, mora da se menja.

„Da ne idemo u svađe ko je kriv, jedini put je da izađemo i glasamo za Srspku listu“, jasan je ministar.

Na pitanje da li očekuje pomake u dijalogu, posebno imajući u vidu promene u SAD i EU, Đurić je konstatovao:

„Kurti će uvek biti Kurti i od njega nemamo čemu posebno pozitivno da se nadamo“.

Istakao je, ipak, da Kurtijevo delovanje može da bude zauzdano samo energičkim i efikasnim pristupom nove evropske administracije, koja ima primarnu odgovornost za dijalog.

Ukazao je da će novi specijalni izaslanik EU za dijalog Peter Sorensen imati važan zadatak da radi na snažnoj i striktnoj primeri sporazuma i o Zajednici srpskih opština, na zaštiti srpske kulturne baštine. 

Đurić je napomenuo da je sramotno da je već mesecima zabranjen ulazak na Kosovo srpskom patrijarhu Porfiriju.

„Čak je i monaštvo i sveštenstvo izloženo pristicima, a da ne govorim o građanima.. Desetine institucija su ugašene u sklopu neprincipijelne, nehumane i loše kampanje koju je Kurti sprovodio kako bi sebi digao rejting tako što gazi prava Srba. Ali, Srbi su izdržljivi i jači, sačekaće i dočekaće bolje vreme. Važno je i da Srbija nikada direktnije i više, upravo na osnovu bolje ekonomije, šakom i kapom, nije finansijski pomagala, kako jedino i može, srpski živalj na KiM“, rekao je Đurić.

Komentarišući pohvale bliskog saradnika predsednika SAD Donalda Trampa, Roda Blagojevića, koji je pre par dana i boravio u Srbiji, Đurić je rekao da je ogroman resurs to što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izgradio lični odnosa sa Trampom, što je jedan od  prvih svetskih lidera koji je obavio razgovor sa njim u prvim danima njegovog novog mandata i što zemlja u srpskoj zajednici u SAD ima sve jače uporište, pa i u ljudima poput Roda Blagojevića.

Dodao je da je Blagojević čovek sa ogromnim političkim iskustvom i predstavlja resusr za srpsko-američke odnose u aktuelnom političkom trenutku, tim pre što je spreman da radi i angažuje se u okviru srpske zajednice, u odnosima Srbije i Amerike.

„I on to iskreno radi i drago mi je što je došao u Srbiju. Kao što mi je drago kada Grenel kaže nešto pozitivno o regionu. Nisam od onih koji se raduju kada neko kaže nešto loše po interese Srbije, makar bilo  na štetu političkih protivnika. Mislim da je dobro za zemlju što imamo dobre kontakte“, rekao je Đurić.

Na pitanje kakva je perspektiva stranih zvaničnika o Srbiji, s obzirom na proteste u zemlji, Đurić je rekao da Srbija, i bez obzira na proteste ima fantastičnu priču koju može da predstavi u međunarodnoj zajednici.

„Mi smo među najbrže rastućim zemljama, možemo da budemo najbrže rastuća u Evropi, ako sami sebe ne uništimo unutrašanjim trzavicama. Nakon promena u SAD i nekim velikim evropskim zemljama, ekonomija je apsolutni imperativ za sve. Srbija ima šta da poundi i predstavi“, rekao je Đurić.

Istakao je i da je Srbiji potrebno razumevanje međunarodne zajednice i kada je reč o Kosovu, o pravima položaju Srba na Kosovu.

„Zato ja ne smem da stanem sa aktivnostima, trudim se da otvorim što je moguće više vrata u međunarodnoj zajednici“, dodao je Đurić.

U tom smislu, naveo je da je važan apel Ričarda Grenela, koji je javno pozvao one koji u Srbiji izražavaju mišljenje drugačije od vladinog, da se uzdrže od koraka koji bi bili nasilni. Toj poruci su, kaže, sledili i pozivi drugih međunarodnih  zvaničnika, jer je stabilnost u Srbiji važna za sve koji ovde žive.

Đurić je rekao i da je dijalog ključan nakon što su svi izneli stavove, te da je sada važno da se sačuvaju institucije i demokratski karakter društva i da se o najvažnijim pitanjima ne odlučuje na način koji nije primeren.

„Nema dobrih argumenata protiv dijaloga. Kako ćete da rešite probleme u društvu ako nema dijaloga?“ , upitao je Đurić.

Upitan da li su realniji novi izbori ili rekonstrukcija vlade, kaže da je njegov lični utisak da je Srbija bliža izborima.

„Optimista sam da će stabilnost u ovom društvu ne samo biti sačuvana, nego da suštinski neće biti dovedena u pitanje, jer verujem u odgovornost ubedljive većine ljudi koja želi da sačuva mir, stabilnost i put napred“, rekao je Đurić, a na pitanje vidi li sebe kao mandatara, odgovorio da se ne kandiduje ni za jednu funkciju, da voli posao koji obavlja i da o tome ne odlučuje on.