Đurić sa Bleda: Srbija zemlja budućnosti, Balkan treba da bude deo evropskog projekta
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je, nakon učešća na Bledskom strateškom forumu, da je ovogodišnje predstavljanje Srbije bilo fokusirano na pokazivanje da je Srbija, uprkos globalnim, regionalnim i nacionalnim izazovima, zemlja budućnosti. Dodao je da je na panelu „Nema regiona za mlade - vreme je za promene“ otvorio i temu položaja Srba na Kosovu i Metohiji i kroz šta prolaze na početku školske godine.
„Srbija je zemlja koja se dinamično razvija, zemlja koja svoje politike promišlja dugo unapred i koja vidi očuvanje stabilnosti, samostalnosti u unutrašnjoj i spoljnoj politici, ali i ekonomski razvoj kao centralnu stavku svojih politika“, rekao je Đurić.
Ministar je učestvovao na panelu čija je tema bila doprinos mladih transformaciji regiona i uticaj evropskih integracija na zadržavanje ili odlazak mladih iz regiona.
„Nejednostavna tema za nas u ovom trenutku, kao što možete da pretpostavite, ali sa vrlo jasnim porukama da se mi u Srbiji borimo za to da stvorimo veću ekonomsku i socijalnu mobilnost mladih ljudi. S druge strane, jedna doza iskrenosti sa moje strane - potrebno je da Evropa, paralelno sa reformama koje mi sprovodimo, prigrli Srbiju i region Balkana u svoje članstvo kao ravnopravne aktere“, rekao je Đurić.
On je upozorio da će, ukoliko Balkan ne bude u potpunosti integrisan, biti propuštena šansa za njegov razvojni potencijal.
„Ako Evropa ne konsoliduje svoje jezgro i mehanizme odlučivanja i ako Balkan ne bude integrisan u potpunosti, biće propuštena šansa da region, koji ima kapacitet da bude možda nosilac najvećeg ekonomskog razvoja u Evropi, bude sastavni deo evropskog projekta“, istakao je on.
Dodao je da za region to ne bi bila dobra stvar, ali da isto tako Evropa mora da odluči „hoće li nastaviti da konsoliduje svoju unutrašnju strukturu“.
„Evropa se nalazi u situaciji da ili će nastaviti da konsoliduje svoju unutrašnju strukturu i da daje prostora zemljama poput Srbije, koja je za 10 godina više nego dva puta uvećala svoj BDP, ili će jednostavno početi da postaje neka vrsta tematskog parka u koji će ljudi rado dolaziti u turizam, da vide stare građevine i da uživaju u dobroj hrani, ali bez mnogo potencijala za naučni, kreativni, intelektualni, ekonomski i svaki drugi rast i razvoj“, naglasio je ministar.
Naveo je da, s obzirom na to da je na panelu bilo dosta mladih ljudi, želeo da pošalje poruku da nema prečica za izgradnju snažnog institucionalnog okvira i da je važno da se ne otvara prostor onim političkim snagama koje žele da manipulišu energijom mladosti za svoje sebične političke ciljeve, kao što se, kako je naveo, nažalost dešavalo u nedavnom periodu.
Đurić je kazao da je otvorio i temu položaja Srba na Kosovu i Metohiji, o onome što se dešava prethodnih dana i sa Srpskom listom i o tome kakvim se teškim uslovima suočavaju Srbi čija deca polaze u školu na Kosovu i Metohiji ove godine.
„Govorio sam i o napadu na đake kojima je, samo zato što su nosili dres Crvene zvezde, policija ne samo oduzela dres, nego se sa njima ponašala na neprihvatljiv način. Od toga sam napravio primer onoga kroz šta Srbi prolaze na mnogo mesta na Kosovu i Metohiji na početku školske godine, kada govorimo već o mladima. Pošto svi drugi vole da govore o politici i mladima u jednom drugom kontekstu, ja hoću da kažem da srpski studenti u Kosovskoj Mitrovici nemaju pravo da im diplome budu priznate u Prištini jednako kao građanima drugih nacionalnosti, i to je nešto o čemu treba i te kako da se govori“, istakao je Đurić.
On je ukazao i da su neki od učesnika, što u izjavama, što na panelima, govorili dosta o Srbiji, i to na panelima na koje predstavnici Srbije ili nisu bili pozvani ili nisu bili predviđeni.
„Mislim da bi najbolje bilo da se jedni sa drugima odnosimo sa poštovanjem, jedni prema drugima, i da jednostavno svako najpre počisti svoje dvorište pre nego što krene da traži mane u tuđem. Zato što upravo i mlađe generacije na Balkanu od nas očekuju da imamo neuporedivo odgovorniju i neuporedivo bolju saradnju“, rekao je on.
Za kraj je naglasio da Srbija ostaje posvećena dijalogu i stabilnosti.
„Srbija će nastaviti da bude zemlja okrenuta i spoljnom i unutrašnjem dijalogu, zemlja koja će očuvati stabilnost, zemlja koja će nastaviti kursom koji je zacrtao narod birajući svoje legitimne predstavnike, a koji je predsednik Vučić uspeo da materijalizuje za sve nas u prethodnih nešto više od deset godina, više nego udvostručujući BDP, kao što sam pomenuo. Srbija će nastaviti da bude motor rasta i razvoja Balkana“, poručio je Đurić.
0 komentara