Đurić: Za Кurtija su non-grata normalnost, stabilnost i saradnja

marko đurić
Izvor: © Kosovo Online

Velikoalbanska manifestacija koju "Samoopredeljenje" 28. novembra organizuje u Tirani za cilj ima uzdizanje Aljbina Кurtija od lokalnog političkog lidera na nivo nacionalnog junaka, i to po receptima korišćenim u totalitarnim režimima 30-ih godina prošlog veka, saopštio je večeras direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

Đurić u saopštenju navodi da će to biti “karneval histeričnog velikoalbanskog šovinizma” i da je važno da odgovorne političke snage u Albaniji nađu način da se ograde od Кurtijevih pokušaja da jedan nacionalni praznik zloupotrebi za izgradnju sopstvenog kulta ličnosti.

Albanskom narodu niko ne uskraćuje pravo da slavi svoju nacionalnu istoriju i simbole, da neguje rodoljublje i ljubav prema svojoj kulturi i tradiciji, ali predstojeći skup biće ništa drugo do Кurtijev "trijumf volje", a sa njega će svim okolnim narodima i nacijama biti upućena preteća poruka o velikoalbanskom ujedinjenju, ocenjuje direktor Kancelarije za KiM.

Jasno je da takav politički koncept ne može biti sproveden bez guranja čitavog regiona u novi vrtlog mržnje i sukoba, i jedini način da se to spreči jeste obuzdavanje Aljbina Кurtija i njegovih, kako se navodi, fašističkih planova, navodi se u Đurićevom saopštenju.

“Regionu nisu potrebne nove ratne poglavice i potpaljivači šovinističkih strasti, već saglasnost odgovornih i razumnih nacionalnih političkih elita o zajedničkoj prijateljskoj izgradnji ekonomski naprednog i bezbednosno stabilnog Balkana”, zaključuje Đurić.