Donić: Nova američka administracija kroz pritiske će tražiti bilo kakvo rešenje kosovskog pitanja

Petar Donić
Izvor: Kosovo Online

Možemo očekivati kontinuitet američke spoljne politike u tradicionalnom smislu, a nova administracija na čelu sa Donaldom Trampom vršiće pritisak da se kosovsko pitanje reši na bilo koji način istovremeno razvijajući dobre odnose i sa Srbijom i sa Kosovom, ocenio je za Kosovo onlajn Petar Donić iz Novog trećeg puta.

„Možemo očekivati kontinuaciju američke spoljne politike u tradicionalnom smislu. E sada, u poslednjem mandatu Bajdena i za vreme Trampovog mandata, Amerika je po prvi put posle dugo vremena izrazila želju i pokazala inicijativu da poboljša odnose sa Srbijom. To bi neminovno značilo i neku vrstu rezolucije kosovskog pitanja. Šta će se tu desiti to niko ne može da predvidi“, izjavio je Donić.

Prema njegovim rečima Tramp će kroz pritiske pokušati da kosovsko pitanje razreši na bilo koji način.

„Postojale su za vreme Trampove administracije spekulacije da je postojao i neki drugi plan na stolu koji nije ovaj trenutni francusko-nemački. Smatram da će administracija da vrši pritisak da se kosovsko pitanje reši na bilo koji način dok u isto vreme razvija odnose sa Srbijom, a u neku ruku kontinuira kosovsku politiku, u smislu - igraće na više stolica u isto vreme“, ističe Donić.

Komentarišući dosadašnje nominacije za čelne pozicije američke administracije Donić kaže da ih karakterišu dva aspekta.

„ U prve redove je istakao kandidate koji su establišment kandidati Republikanske partije, neokonzervativci i tumačenje je da je on to uradio da bi u neku ruku i interno pokupio poene i odneo poruku stabilnosti. E sada, ima novih kandidata koji su malo više u domenu novih lica. On ih je ostavio za kasnije i nekoliko nominacija koje se tumače da li će biti i gde će da ih pozicionira“, objašnjava Donić.

Dodaje da će neki od kandidata, poput Marka Rubia koji su se isticali stavovima koji nisu bili blagonakloni po Srbiju, sada najverovatnije imati blaže nastupe.

„Rubio će izvesno imati svoje stavove koje ima i koji su nekako zacrtani devedesetih, ali se spekuliše da će verovatno biti blaži nastup, pošto je Tramp ipak doneo neku promenu u Republikansku partiju. Ta promena nije mala, u smislu, on je nametnuo svoju agendu, želi da napravi promenu. On nije establišment kandidat i promenio je karakteristiku i prirodu Republikanske partije, malo više je gurnuo u populističkom smeru. E sad, Tramp takođe ima izazov. Ima jedan mandat i sada drugi, ali on je na političkoj sceni relativno kratko i nije uspeo u dovoljno meri da izmeni prirodu Republikanske partije“, kaže Donić.

Zaključuje i da izbor kandidata govori i da se spoljna politika SAD neće menjati u ključnim stavovima po pitanju Kosova.

„Odabir tvrdolinijaša u prvi red Republikanske partije je situacija gde nećemo videti stara lica koja su se u prethodnom madatu, kada ukrajinska kriza nije ni postojala, bavili ovim regionom malo intenzivnije. Oni  su sada u nekom drugom mestu. Možemo zaključiti da će politika ka Srbiji i ka Kosovu da se nastavi u smeru da Srbija treba da prizna Kosovo na ovaj ili na onaj način“, naglašava Donić.