Fetoši: Politički zastoj zabrinjavajući sa bezbednosnog aspekta
Direktor Instituta Oktopus Arben Fetoši rekao je da je situacija sa političkim zastojem na Kosovu zabrinjavajuća sa bezbednosnog aspekta.
Fetoši je izjavio da Srbija „u osnovi svoje strategije ima destabilizaciju Kosova“, što je povezao sa približavanjem datuma objavljivanja odluke u sudskom postupku protiv četvorice bivših lidera OVK u procesu koji se vodi u Hagu, prenosi Koha.
„Situacija sa zastojem u formiranju novih institucija nakon izbora 7. juna zabrinjavajuća je, posebno sa bezbednosnog aspekta, jer se Kosovo i dalje suočava sa ozbiljnim izazovima koje kvalifikujemo kao hibridne pretnje iz Srbije, a posebno ako imamo u vidu da se približavamo 16. septembru, odnosno odluci Specijalizovanih veća u slučaju četvorice lidera OVK, smatramo da bi što brže formiranje institucija bilo u najboljem interesu nacionalne bezbednosti Kosova“, rekao je.
Prema njegovim rečima, opšta klima je zabrinjavajuća, a formiranje institucija bilo bi najbolja poruka za konsolidaciju bezbednosti u trenutku kada se sve može očekivati u smislu operacija usmerenih na destabilizaciju Kosova.
„Ono što sistematski posmatramo, iz strateške komunikacije Srbije prema Kosovu primećujemo da je u osnovi strategije Srbije kontinuirano destabilizacija, i na toj osnovi, Kosovo sa nekonsolidovanim institucijama nakon izbora je više fragmentisano, nešto krhkije, iako bezbednosne institucije sve više pokazuju kapacitete i profesionalne sposobnosti da neutrališu bilo kakvu pretnju koja dolazi iz Srbije“, istakao je Fetoši.
0 komentara