Gecaj: Ako želi priznanje Španije Kosovo mora da podiže odnose na viši nivo, na tome vlada nije radila
Ako zaista postoji želja Kosova da ga Španija prizna, onda bilateralni odnosi, i politički i diplomatski, moraju da se podižu na viši nivo, a tokom mandata ove vlade na tom planu nije urađeno baš ništa, kaže za Kosovo onlajn Hisen Gecaj, stručnjak za bezbednost.
O izjavi Aljbina Kurtija, da je došlo vreme da Španija prizna nezavisnost Kosova, datoj tokom predizborne kampanje u španskom „El Mundu“, Gecaj kaže da je više bila u svrhu izbora nego što je predsednik vlade želeo da reši neki veliki problem koji postoji u diplomatskom i političkom smislu između Kosova i Španije.
„Ta njegova izjava u stvari ne donosi ništa novo jer ne može Španija odmah da reaguje na jednu takvu izjavu i da prizna Kosovo. Nije stvar u tome da li argumenti koje je izneo stoje ili ne, nego u tome što nije dovoljno da premijer jedne države jednom u četiri godine govori o tome. Treba mnogo posla i truda da se Španija ubedi da situacija Kosova i Baskije, koja je problem Španije, nije ista i da su ti slučajevi sasvim različiti. Takva ubeđivanja zahtevaju mnogo više vremena i truda“, navodi Gecaj.
On ocenjuje da bi špansko priznanje Kosova moglo da utiče na ojačavanje zahteva separatista u Kataloniji, ukoliko se ne bi radilo na tome da se javnosti u Španiji objasni kakav je slučaj Kosova.
„Slobodno se može reći da su situacije sasvim različite i narod treba da bude upoznat s tim. Dok narod nije s tim upoznat, onda naravno da ima i više otpora. Međutim, to je greška političara i diplomatije koja ne radi u tom smeru“, ocenio je Gecaj.
0 komentara