Gecaj: Razne interesne grupe koriste islam za svoje dugoročne ciljeve na Zapadnom Balkanu

Hisen Gecaj
Izvor: Kosovo Online

Stručnjak za bezbednost i pukovnik u penziji Hisen Gecaj ocenio je da mnoge interesne sfere, uključujući i razne obaveštajne agencije koriste islam da bi postigli svoje dugoročne ciljeve na prostoru Zapadnog Balkana.

„To se u javnosti tako naziva - radikalni islam, ali mislim da je tu umešano više strana. Jer, lakše im je da se kriju iza neke organizacije koja je duhovno povezana sa ljudima i lakše je tako i uticati na njih. Pre bi se reklo da su to neke interesne sfere raznih ljudi, država i raznih obaveštajnih agencija koje koriste islam da bi postigli neke svoje dugoročne ciljeve na ovom prostoru Balkana“, izjavio je Gecaj za Kosovo onlajn.

Naglašava da je radikalni islam prisutan na Kosovu, BiH, Severnoj Makedoniji i Sandžaku.

„Ne bih izuzeo ni Albaniju, ali tamo je malo drugačija situacija jer taj uticaj nije toliko velik kao u ovim ostalim predelima“, precizira ovaj stručnjak.

Smatra da se situacija ipak menja, pogotovo na Kosovu, ali upozorava da su na udaru radikalnog islama najranjivije mlađe kategorije.

„Narod se malo više osvestio. Primetili su da se iza toga krije i nešto drugo, nije samo vera, nego ima nešto više od toga, pa se većinski albanski narod koji je muslimanski orijentisan na neki način ogradio. Međutim, ima jedan deo ljudi, mladih naročito, koji ne shvataju o čemu se radi i misle da oni rade nešto pošteno. Oni su najveće žrtve jer potpadaju pod uticaj tih interesnih grupa koje su kamuflirane u islam“, kaže Gecaj.

Rezultat je, kako ističe veliki broj mladih ljudi sa Kosova koji su na strani islamista učestvovali u ratovima u Siriji i Bliskom istoku.

„Imamo i sada neki manji broj koji nije toliko bitan, ali ipak pokazuje da je taj uticaj i dalje prisutan i da državni organi moraju da budu oprezni da se to ne dešava kao što se dešavalo u prošlosti“, naglašava Gecaj.

Kao ozbiljnu prepreku u otkrivanju radikalnih islamista vidi činjenicu da svima njima moraju da se obezbede ljudska prava.

„Država pokušava da zaštiti ljudska prava tih ljudi, imaju pravo da veruju u Boga, da se bave verom, ali to onda otežava posao da otkrivaju ko sve stoji iza toga i na koji način se to izvodi“, objašnjava Gecaj.