Gogić: Zabrana srpske robe protivpravna mera koja krši ljudska prava

Ognjen Gogić
Izvor: Kosovo Online

Politikolog Ognjen Gogić kaže da je zabrana uvoza srpske robe, koja je na snazi tačno godinu dana, mera vlade u Prištini koja je protivpravna i koja dovodi do kršenja ljudskih prava, i da je neobjašnjivo zbog čega za ovo vreme nije dobila adekvatnu pažnju međunarodne zajednice.

"Zabrana uvoza robe Srbije jedna je u nizu jednostranih, eskalatornih i provokativnih mera koje je vlada u Prištini povukla tokom poslednjih nekoliko godina. Ta mera je sporna iz mnogo razloga, a prvo jer je protivpravna. Doneta je samo usmeno i na osnovu toga se sprovodi. Ona i nije doneta kao pravni akt zato što bi taj dokument bio verovatno osporen pred Ustavnim sudom. Svejedno se primenjuje iako zapravo predstavlja kršenje vladavine prava na Kosovu", kaže Gogić za Kosovo onlajn.

Kako ističe, ovom merom se krši i Cefta sporazum i drugi trgovinski dogovori i geoprincipi slobodne trgovine. 

"Ona povređuje čitav niz obaveza koje Kosovo ima i u odnosu sa partnerima. Takođe, u suprotnosti je s nastojanjem da se promoviše ekonomska regionalna saradnja, pre svega kroz procese kao što su Berlinski proces ili zajedničko tržište koje se promoviše. Dakle nije moguće u isto vreme ići ka nekoj vrsti jedinstvenog tržišta, neke vrste dubljeg ekonomskog povezivanja, a imati situaciju da Kosovo zabranjuje uvoz srpske robe. Ona se nije našla ni u izveštajima niti je bila navođena kao razlog za svojevremeno uvođenje sankcija Kosovu iako je veoma sporna", navodi Gogić. 

On kaže da je ova zabrana sporna i zbog toga što je nanela štetu standardu stanovništva, pre svega srpskom koje je naviklo na proizvode iz Srbije, a koje sada ima surogate. Sestrinske firme iz Severne Makedonije, dodaje, koliko-toliko su uspele da nadomeste odsustvo robe iz Srbije, ali to nije uspelo do kraja.

"Došla je i roba nižeg kvaliteta na koje stanovništvo nije bilo naviknuto. To se onda odrazilo i na poslovanje privrednih subjekata u srpskim sredinama, kako trgovinskih, tako i ugostiteljskih i sve ukupno je dovelo do daljeg urušavanja ekonomskih prilika u srpskim sredinama. Ta mera ima i tu komponentu ljudskih prava do čijeg kršnjena dovodi. Uprkos svemu tome ona nije dobila adekvatnu pažnju. I ostaje na snazi, iako zapravo predstavlja flagrantno kršenje vladavine prava. Čak i kada je Kosovo bilo u procesu pristupanja Savetu Evrope, pitanje zabrane srpske robe nije se postavilo a to je trebalo da bude tema pred Savetom Evrope", ocenjuje Gogić.