Gončarenko: Na Kosovo dolazim 27. oktobra, obratiću se u skupštini

Aleksij Gončarenko
Izvor: Telegrafi

Ukrajinski poslanik Aleksij Gončarenko, koji je u utorak u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope pozvao na priznanje Kosova, rekao je da se nada da će sledeće godine Kosovo biti primljeno u članstvo te međunarodne organizacije, prenosi Telegrafi.

Gončarenko je rekao da će nastaviti da podržava put Kosova ka članstvu u Savetu Evrope.

"Da, mislim da je članstvo Kosova u Savetu Evrope blizu i nadam se da će sledeće godine biti moguće da Kosovo bude primljeno i postane deo ovog Saveta, i ja ću to podržati", rekao je Gončarenko za Telegrafi.

Gončarenko, koji je sponzorisao rezoluciju u ukrajinskom parlamentu za priznanje Kosova, zatražio je da 12 zemalja u okviru Saveta Evrope koje nisu priznale Kosovo to učine i podrže ga na putu ka Evropskoj uniji.

Upitan šta se desilo u nacrtu rezolucije u kojoj je predložio za Ukrajina prizna Kosovo, ukrajinski poslanik je rekao da do sada nije bilo odlučivanja o tom pitanju.

"Do sada se ništa nije desilo, još nije nije bila na dnevnom redu Odbora za spoljne poslove i trenutno još nema odluke, ni za odbijanje ni za podršku", rekao je Gončerenko.

Ukrajinski poslanik Aleksij Gončarenko, koji takođe predstavlja svoju zemlju u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, izrazio je zahvalnost Vladi Kosova i kosovskom narodu na pomoći pruženoj Ukrajini

Gončarenko je najavio da će 27. oktobra boraviti na Kosovu, gde će govoriti u kosovskoj skupštini. 

Upitan o njegovoj povezanosti sa Кosovom i zašto baš nudi toliku podršku, Gončarenko je rekao da nema neke posebne veze sa Kosovom.

"Nemam neke posebne veze, bio sam jednom ako se ne varam 2008. godine, bio sam u Prištini i Prizrenu. Svidela mi se zemlja, narod i hrabrost onih koji su prošli kroz teška vremena boreći se za nezavisnost i ja to poštujem, a pogotovo sada kada Ukrajina prolazi kroz isto, mislim da se odlično razumemo. Ispravno je podržati građane Kosova“, rekao je ukrajinski poslanik.

Povodom trenutne situacije u Ukrajini, Gončarenko je naveo da je ona i dalje teška, i da niko ne zna kada će se sukob završiti.

On je zatražio da se Ukrajini obezbedi sofisticiranije oružje.