Meštani Banjske: Promena života na severu počela i pre sukoba, ne zatvarati manastir

Banjska
Izvor: Kosovo Online

Eparhija raško-prizrenska saopštila da će manastir Banjska biti zatvoren za posete od 23. do 26. septembra iz bezbednosnih razloga i očuvanja mira "koji je u ovom trenutku manastiru preko potreban" povodom godišnjice događaja u istoimenom selu u zvečanskoj opštini, kada je došlo do sukoba Kosovske policije i grupe Srba. Meštani sa kojima smo razgovarali podeljenog su mišljenja – jedni ovaj postupak vide kao preventivu provokacija, a drugi se sa ovom odlukom ne slažu.

Puste ulice sela Banjska - slika je koja dominira od prošle godine. Meštani koje smo sreli, mahom po dvorištima svojih domova, nisu bili voljni da stanu ispred kamere i prokomentarišu u kojoj meri im se život izmenio od tih stravičnih događaja. Kazali su nam da izjave ne žele da daju jer strahuju za svoju bezbednost, ali i bezbednost dece. Ipak, većina njih je kazala da se i danas oporavljaju od oružanog sukoba koji je započeo te nedelje posle ponoći i da posle toga više ništa nije isto.

Jedan od starijih meštana, koji se ipak odlučio da kaže nešto pred kamerom, navodi da mu nikako nije jasno zašto se manastir zatvara.

„Ne znam zbog čega baš ova tri dana. Pošto ide praznik. Nema potrebe, zašto? Mi smo naučili, ujutru u 8 sati ima liturgija i posle toga se zatvara.  Nama ništa to nije neobično. Drugo, meštani skoro da i ne idu gore. Dolaze neki sa strane. Jedino, kad su ovi malo veći praznici, neće da radi. Radi ono što mora, inače da manastir bude po ceo dan otvoren. Mi smo se sami služili. Sam uzmem sveću, platim, sam uzmem ikonu, platim. Nema problema, nije potreba da radi“, kaže on.

Međutim, građani Severne Mitrovice uglavnom se ne slažu sa ovom odlukom i smatraju da manastir ne treba da se zatvori.

„To nikako ne treba da se uradi. Koji se manastir, koja svetinja zatvara? Ko je to naredio? To je bruka i stromota“, kaže stariji građanin.

Sa njim je saglasan još jedan stariji gospodin.

„Pa to normalan čovek neće da radi, ja ne znam zašto. Nemam pojma, ne mogu da shvatim. Ne znam šta je razlog. Da li će da bude bombardovanje, pa da bežimo? Šta misle? Koja glava je to donela? Ne mogu, ne znam... Nije mi jasno...“, poručuje on.

Jedan od prolaznika navodi da je pravo vernika da odlaze u crkve.

„Pa naš stav je da ne treba da se zatvori zato što oni pokušavaju da ugase našu religiju pre svega. Mi smo hrišćani, naše je pravo odlazak u crkve, manastire i sve to, oni nama to hoće da uskrate. Tako da se ne slažem sa tom odlukom“, poručio je ovaj mladić.

Ipak, ima i onih građana koji ovo zatvaranje vide kao vid preventive Eparhije, kako bi se sprečile potencijalne provokacije i da su ti potezi razumljivi.

„Promena života na severu je počela i pre Banjske. Banjska je samo ubrzala negativne promene na severu Kosova. A to što je eparhija raško-prizrenska zatvorila manastir na ova tri dana, to može da se kaže da je neka preventiva. Da ne bude neko, sa bilo koje strane, da pokuša provokaciju. Znamo da ovde ima mnogo tih uticaja, koji pokušavaju da SPC prikažu na neki drugi način, da je ono što nije. Smatram da su ti potezi razumljivi. Bolje da se spreči nešto, nego posle da se opet pravdaju posledice koje bi eventualno mogle da se dese“, kazao nam je on.

Prošle godine, 25. septembra u selu Banjska došlo je do oružanog sukoba između Kosovske policije i grupe Srba, koji je rezultirao ubistvom trojice Srba i jednog kosovskog policijaca. Policija je potom uhapsila još trojicu muškaraca, koji se i danas nalaze u pritvoru i raspisala poternice za još 42 osobe, za koje sumnjaju da su učestvovale u tom incidentu.