Grubešić: Osmani pokušava da se nametne SAD kao konstruktivan partner u dijalogu

Grubešić
Izvor: Kosovo Online

Istraživač Centra za društvenu stabilnost iz Novog Sada Aleksa Grubešić ocenio je izjavu Vjose Osmani o sprovođenju obaveza iz Briselskog sporazuma u zamenu za članstvo u međunarodnim organizacijama kao njen pokušaj da se nametne novoj administraciji SAD.

Grubešić za Kosovo onlajn navodi da se postupak Osmani može sagledati iz dva ugla.

“S jedne strane, on predstavlja moment u kojem se duže vreme nalazimo, u nekom zapećku kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine i prosto on je njen pokušaj da se izađe iz takvog jednog statusa i da se u neku ruku nastavi sa dijalogom i sa ostvarivanjem onog što bi Priština htela. Sa druge strane, ona je uperena upravo prema njihovim glavnim partnerima, odnosno prema međunarodnoj zajednici, pre svega SAD, u momentu kada tamo dolazi do promene administracije”, navodi naš sagovornik.

Podseća da je Osmani, ali i vlada u Prištini, zdušno podržavala demokratsku administraciju, i ocenjuje da sada pokušava da se nametne kao konstruktivan partner.

“Oni su učestvovali i na demokratskim konvencijama i fotografisali su se zajedno sa Kamalom Haris. Sada pokušavaju da se nekako nametnu, to jest ona pokušava da nametne jedno rešenje, da se pokaže kao konstruktivan partner u tom dijalogu i da zapravo ponudi neko rešenje Sjedinjenim američkim državama”, kaže Grubešić.

Samu izjavu Osmani, da bi Priština mogla jednostrano da sprovede obaveze, ocenjuje kao apsolutno netačnu, jer je, kako navodi, zapravo je Beograd taj koji je ispunjavao sve uslove iz Briselskog sporazuma i koji je pokazao veću kooperativnost za sve ove godine.

“Priština nije ispunila taj najveći uslov i to je tih šest paragrafa iz Briselskog sporazuma koji se tiču ZSO. Zato to ne bi moglo da se smatra bilo kakvim jednostranim sprovođenjem dogovora, već prosto ispunjavanjem onoga što je elementarno dogovoreno još 2013, a da ne govorimo dalje o svim aneksima koji su kasnije potpisani i dogovoreni”, smatra on.

Osmani se u izjavi pozvala na sprovođenje Ahtisarijevog plana nakon čega je Kosovo uz podršku međunarodne zajednice proglasilo nezavisnost. Grubešić ocenjuje da je poređenje sa Briselskim sporazumom izlišno.

“Ahtisarijev plan je negde bio za nauk i za Beograd, da ukoliko vi odbijete saradnju sa međunarodnom zajednicom, pre svega EU, da bi oni mogli da pruže tu ključnu podršku drugoj strani. Beograd je, međutim, ovde kooperativan i pristao je da ispuni određene tačke koje omogućavaju normalan život građana, pre svega Srba na Kosovu, svesni toga da politički zapad, odnosno veći njegov deo, ipak podržava vlast u Prištini. Poređenje Ahtisarijevog plana ili bilo kojih drugih planova sada je prosto izlišno. Srbija se mora uvek vraćati na to da je potrebno sprovesti primaran Briselski sporazum, pre svega osnivanje ZSO”, zaključuje Grubešić.