Hiper: Učešće Srba na izborima pozitivan signal za dalje ukidanje mera protiv Kosova
Portparolka EU Anita Hiper potvrdila je da je Brisel upoznat sa sadržajem pisma koje su uputile organizacije civilnog društva sa ciljem da se ukinu kaznene mere Kosovu i naglasila da je, u vezi sa tim, pozitivan signal učešće Srba na lokalnim izborima.
Hiper je u odgovoru za Telegrafi naglasila da EU razmatra pismo.
„Svesni smo pisma organizacija civilnog društva i trenutno ga proučavamo“, izjavila je Hiper.
Evropska unija je pozdravila miran tok prvog kruga lokalnih izbora u četiri opštine na severu Kosova, koji sum kako je navela, održani uz učešće svih zajednica.
„Pozdravljamo prvi krug lokalnih izbora koji je protekao mirno, takmičarski i inkluzivno, uz učešće svih zajednica“, rekla je portparolka EU.
Prema navodima EU, ovi izbori predstavljaju „važan signal deeskalacije na severu“, koji će biti uzet u obzir prilikom razmatranja daljeg ukidanja mera protiv Kosova.
„To predstavlja važan signal deeskalacije na severu, koji će biti uzet u obzir u kontekstu daljeg ukidanja mera“, naglasila je Hiper.
EU je takođe istakla da očekuje da se drugi krug izbora održi na isti način i podvukla značaj uredne tranzicije lokalne vlasti.
Organizacije civilnog društva u pismu upućenom EU pozvale su na ukidanje uvedenih mera, uz obrazloženje da je Kosovo pokazalo posvećenost normalizaciji situacije na severu i da postignuti napredak treba da bude prepoznat i podržan.
EU je u junu 2023. godine uvela mere protiv Kosova zbog, kako je ocenila, uloge kosovske vlade u podsticanju etničkih tenzija na severu Kosova.
U maju ove godine, šefica diplomatije Evropske unije Kaja Kalas, tokom svoje prve posete Kosovu, najavila je početak postepenog ukidanja mera.
0 komentara