Hodžaj: Kurti bez strategije ugrožava bezbednost Kosova

Enver Hodžaj
Izvor: Reporteri

Bivši ministar spoljnih poslova Kosova Enver Hodžaj kaže da situacija na Kosovu nikada nije bila ozbiljnija, ali da premijer Aljbin Kurti nema strategiju, prenosi Gazeta Blic.

"Srbija ima tradicionalno fašističku politiku prema Kosovu, uvek je bila njena politika da se govori o teritorijama, a ne o narodima na Balkanu. Situacija nikada nije bila tako ozbiljna, ali mislim da je mimo glavne odgovornosti koju Beograd ima premijer Kurti pogrešio pristup ne konsultujući američke partnere o registarskim tablicama, ugrozio je bezbednost Kosova“, kaže Hodžaj.

Hodžaj podseća da od 5. novembra policijske stanice na severu su bez policajaca, opštine bez gradonačelnika i odbornika, carina bez carinika, dolazi do masovnog povlačenja onih koji su integrisani u institucije Kosova.

Prema rečima bivšeg ministra inostranih poslova, Kurti nema strategiju za rešenje, uglavnom zato što ne veruje u dijalog.

"Nezavisnost za male države ide zajedno sa partnerstvom, to se odnosi na Kosovo, Albaniju i svaku zemlju na Balkanu. Kurti je pokušao da izbegne novu fazu kosovsko-srpskog dijaloga nakon predstavljanja francusko-nemačkog plana, pokušavajući da izneveri ovo ubrzanje dijaloga, ne veruje u dijalog. Odbacio je deo Kosova na severu zemlje, gde mi nemamo kontrolu na toj teritoriji”, rekao je Hodžaj.