Hodžaj: Neće biti novih priznanja i vizne liberalizacije za Kosovo
Zamenik predsednika Skupštine Кosova iz DPK Enver Hodžaj je na današnjoj sednici Skupštine na kojoj se raspravlja o spoljnoj politici rekao da ne očekuje nova priznanja ili članstva Кosova u međunarodnim organizacijama, niti viznu liberalizaciju, prenosi Telegrafi.
"Pokret Samoopredeljenje i skupštinska većina su tvrdili da je politika spoljna, ali da su ciljevi unutrašnji, a da prave promene u spoljnoj politici dolaze iznutra, tako je ako se čita program Samoopredeljenja i vlade. Nema priznanja i ne očekujem da će biti priznanja, nema članstva i neće biti posle, neće biti vizne liberalizacije ili novih sporazuma sa EU", rekao je Hodžaj.
On se obratio vladajućem Pokretu Samoopredeljenje rekavši da su, kada su pobedili na izborima, mislili da njihova pobeda daje smisao svetu, ali da februar ove godine u Ukrajini daje smisao spoljnoj politici i sada su počeli da pričaju o spoljnoj politici.
"Dobro je što se premijer Кurti i vlada slažu sa Ukrajinom. Još se niste prijavili za NATO, znam da ovaj posao neće biti obavljen ove godine, ali niste predali aplikaciju za Partnerstvo za mir koja je završena ove godine", rekao je Hodžaj.
Hodžaj je naveo da Кosovo treba da ima novi pristup u odnosu na pet zemalja EU koje nisu priznale kosovsku nezavisnost i dodao da je pritisak na Rusiju jedini način da te zemlje priznaju Кosovo.
"Svako isključenje Rusije iz organizacija je prilika za članstvo za Кosovo. Na dan kada je Rusija izbačena iz Saveta Evrope, gospođa Gervala u Prištini proteruje diplomate, umesto da se bavi članstvom", rekao je Hodžaj i nastavio.
"Zvezda naše spoljne politike bilo je članstvo Кosova u UN, ako danas očekujete da će ambasador Rusije i Кine dići ruku na UN za članstvo Кosova, to je naivno. Politički dijalog za članstvo u UN je mrtav", rekao je Hodžaj.
Potpredsednik Skupštine je govorio i o ćutanju Vlade Кosova na nedavne izveštaje o pretnji ubistvom Diku Martiju.
"Кurti se bavi hibridnim ratom Rusije, ali ne govori ništa o špijunskom ratu Srbije protiv Кosova, a ovde govorim o Diku Martiju koji je bio protiv Кosova. Vlada treba da zatraži zvanično objašnjenje od ambasadora i u Bernu od njihove vlade o tome šta se dešava sa gospodinom Martijem", rekao je Hodžaj.
0 komentara