Hoti: Vlast odgurnula Kosovo od saveznika, prisustvo Kfora na mostu uznemirujuće

Avdulah Hoti
Izvor: Reporteri

Nekadašnji premijer Kosova Avdulah Hoti naveo je da je aktuelna vlada svojim ponašanjem odgurnula Kosova od međunarodnih partnera, ukazujući da se Kosovo nalazi pod merama EU. Hoti kaže da je prisustvo Kfora na mostu na Ibru uznemirujuće, prenosi Ekonomija onlajn.

"Danas se suverenitet na severu proteže preko KBS-a, zabrinut sam kada vidim da se svaki dan ministar unutrašnjih poslova hvali na severu da je to produžetak suvereniteta, razumeo bih da smo izgradili puteve, škole, mostove i razne objekte u tom delu zemlje", rekao je Hoti.

Istakao je da je danas Kosovo na najnižoj tački po pitanju odnosa sa međunarodnim saveznicima.

"Moja politička ocena je da je ovaj pristup pogrešan. Dobili su mandat i nasledili međunarodni dogovor u okviru dijaloga za međusobno priznavanje, što je omogućavao Vašingtonski sporazum, nasledili su godišnje planove za evroatlantske integracije kroz nacionalni plan za implementaciju SSP", navodi.

Navodeći da je Kosovo danas pod merama Evropske unije više od godinu dana, ističe da ga brine formalnost stalnog prisustva Kfora na mostu na Ibru.

"Pristup prethodnih vlada bio je da u saradnji sa saveznicima korak po korak širimo suverenitet zemlje na severu u saradnji sa državama Kvinte, sa saveznicima koji su garant bezbednosti na Kosovu, kako bismo stvorili nepovratnu situaciju na terenu", kazao je.

Hoti dodaje da je bezbednost na severu u izgradnji bliskih partnerstava sa međunarodnim saveznicima kroz razvijanje dijaloga.

Dodaje da je potrebno sprovođenje akcija na severu u koordinaciji sa saveznicima, a ne sa Srbijom.

"Nije integracija kada vidim premijera okruženog policijom kako postavlja kamen temeljac policijske stanice, to su veoma potrebni objekti ali moraju se uspostaviti zajedno sa izgradnjom komunikacije sa lokalnom zajednicom i pozivanjem lokalne zajednice na sve događaje. Uvek sam video veoma jasan pristup po pitanju severa, dijaloga i bezbednosti tamo, bio sam jasan da se dijalog i komunikacija, bezbednost na severu protežu na izgradnju bliskih partnerstava sa našim međunarodnim saveznicima razvijanjem dijaloga sa njima, sprovode akcije na severu koordinisano sa saveznicima, a ne sa Srbijom, nikada nismo vodili dijalog sa prethodnim vladama, nikada nismo vodili dijalog sa Srbijom, uvek smo se dogovarali sa našim međunarodnim partnerima da preduzmemo određene mere", kazao je nekadašnji premijer Kosova.

Izrazio je zabrinutost zbog nedostatka koordinacije i podrške saveznika za akcije koje preduzima Kosovo, ali i zbog pristupa premijera Kurtija i predsednice Osmani, odnosno njihovih međusobnih svađa oko trivijalnih pitanja.

"Nema sumnje da su savezi ugroženi, ono što zabrinjava je povećanje uloge Kfora na severu zemlje. Mi smo godinama pokušavali da stvorimo situaciju da Kosovo nije zemlja sa bezbednosnim izazovima, već je zemlja sa izazovima razvoja, evroatlantskih integracija. Ovi prevaranti su vratili situaciju i pretvorili Kosovo u zemlju koja ima bezbednosne izazove u pogledu pristupa koji naši saveznici imaju prema nama", rekao je.

Prema Hotiju, velika greška je napravljena na početku ovog mandata.

"Vlada je odustala od dijaloga za priznanje stvarajući situacije u kojima gura saveznike da više ne podržavaju dijalog za priznanje. Velika greška koja je napravljena na početku mandata ove vlade je odustajanje od dijaloga za priznanje podizanjem beskorisnih trivijalnih teza, stvarajući situacije u kojima gurate saveznike da više ne podržavaju dijalog za priznanje, već da traže od Kosova da sprovede druge aranžmane kao što su Briselski sporazum i sporazum iz Ohrida", kazao je.

Bivši premijer je rekao da građani treba da vide kolika je degradacija dodajući da je poverenje građana dato ovoj većini iznevereno i da su prevareni.

"Smatram da je potrebno dobro razmisliti na sledećim izborima kako bi zemlja imala odgovornu Vladu, vladu koja je jasna gde Kosovo treba da ide, da potpuno reorganizujemo naš pristup dijalogu kako bismo uspostavili saveze sa našim prijateljima, za povećanje ukupne integracije Kosova. Nije reč o garancijama saveznika, ako bi oni koji sada vladaju poštovali okvir dijaloga prethodne vlade i poštovali prethodne dogovore, ne bi bilo opasnosti za zemlju", rekao je Hoti.

Kada je reč o Zajednici srpskih opština, Hoti podseća da ona proizilazi iz Atihsarijevog plana, sporazuma iz 2013. godine ratifikovanog u Skupštini i dalje uokvirenog 2015. uz saglasnost principa da nacrt statuta ide na Ustavni sud pre stupanja na snagu.

"U tom pravcu nije bilo opasnosti, ali nas koštaju eksperimenti Kurtija i Osmani. Praktično, sada smo postavljeni na sasvim drugu putanju evroatlantskih integracija, sada smo zarobljeni Ohridskim sporazumom, koji je praktično postavljen kao kriterijum u formalnim, zvaničnim komentarima u vezi sa integracijom Kosova u EU", rekao je Hoti.