Hoti: Incident sa Osmani u Skoplju - nebriga ili provokacija
Nepažnja skopskog aerodroma ili provokacija, dva su moguća scenarija, na osnovu informacija koje su do sada objavljene, za ono što se kosovskoj predsednici Vjosi Osmani dogodilo na aerodromu u Severnoj Makedoniji, izjavio je profesor prava i međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Prištini Afrim Hoti, prenosi RSE.
Hoti ističe da obezbeđenje aerodroma „apsolutno nema pravo“ da se ponaša kao što je to bio slučaj sa kosovskom predsednicom. On smatra da, ako se govori o scenariju nemara, međunarodno pravo predviđa izvinjenje.
„Na osnovu informacija koje su do sada objavljene, mislim da postoje dva scenarija. Prvi scenario je nemar vlasti skopskog aerodroma. Uzimamo u obzir činjenicu da i u Severnoj Makedoniji i na Kosovu, kao i drugde, nema svo osoblje koje radi u ključnim tačkama adekvatne pripreme da razume diplomatske privilegije i imunitete javnih vlasti“, naveo je Hoti.
On je dodao da postoji i mogućnost drugog scenarija.
„U međuvremenu, postoji i mogućnost nekog drugog scenarija koji eventualno govori o određenim provokacijama, koje su u ovom slučaju pouzdane, jer već imamo srpski element u Vladi Republike Severne Makedonije i da čak i takve scenarije na kraju ne treba isključiti“, rekao je on.
Takođe je naveo da obezbeđenje aerodroma nema pravo da pretresa lične stvari vladinih zvaničnika.
„Ne, apsolutno nije u redu. Bečka konvencija o diplomatskim privilegijama i imunitetima omogućava lakše kretanje državnih organa, bilo da su unutrašnji, gde je reč o predsedniku parlamenta, ministru spoljnih poslova, predsedniku zemlje, kao i drugom diplomatskom osoblju, nema pravo da im pregleda prtljag, dok ako se govori o eventualnom skeniranju, odnosno da diplomatski prtljag, uključujući i telefon, prođe kroz bezbednosne skenere, onda u svakom slučaju treba poštovati standardnu proceduru za sve ostale“, rekao je on.
Hoti je međutim istakao da ne može da zauzme određeni stav o situaciji, jer nema sve informacije.
„Postoje dve različite varijante i ja ne mogu da zauzmem određeni stav, jer se ta pozicija, bez argumenata, takođe tumači kao spekulacija. Ali, želim da verujem da je reč o nebrizi makedonskih vlasti kada je ophođenje prema predsedniku jedne zemlje u pitanju. Čak, uključujući slučajeve kada je njen boravak u trećim zemljama inkognito, i da je to bila privatna poseta, predsednica uživa sve privilegije i nadležni bi trebalo da je tretiraju kao takvu“, rekao je on.
Ukoliko se ustanovi da se radi o nemaru osoblja, međunarodno pravo predviđa izvinjenje, ističe Hoti.
„Da bi se postigla satisfakcija, posebno ako govorimo o scenariju nemara, onda međunarodno pravo predviđa izvinjenje, ako se govori o nemaru. Čak i u određenim slučajevima, ako je to bilo zatvoreno ili privatna provokacija nekog funkcionera, normalno da bi to izvinjenje zadovoljilo naše vlasti. Ako govorimo o određenom scenariju, onda bi normalno preduzimanje mera protiv zvaničnika koji je napravio ovakvu provokaciju izazvalo satisfakciju za Kosovo“, zaključio je on.
0 komentara