Hoti: Sa Trampom put Kosova ka evroatlantskim integracijama postaće brži

Hoti Tramp
Izvor: Tanjug/AP

Nekadašnji kosovski premijer Avdulah Hoti kazao je da pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD nije loša vest za Kosovo jer je, kako navodi, iz kratkog isukstva saradnje sa njim video da Tramp nema drugačiji stav prema Kosovu. Hoti smatra da će sa Trampom put Kosova ka evroatlantskim integracijama biti brži, prenosi Blic Gazeta.

"Desilo se da je sa jednom administracijom posvećenost Zapadnom Balkanu prema Kosovu bila manja nego u drugoj administraciji, ali su strateški interesi i pažnja SAD prema Albancima, Kosovu, ostali nepromenjeni. Čak i moje kratko iskustvo sa predsednikom Trampom je to pokazalo. Pokazalo je njegovu pažnju, njegovog tima normalno, jer on se bavi mnogim problemima u celom svetu, da reši otvoreno pitanje između dve zemlje koje ne priznaju jedna drugu, sprečavaju brži razvoj, normalizaciju odnosa i sprečavaju evroatlantsko članstvo Kosova", kazao je Hoti.

Kako dodaje, fokus prošle Trampove administracije, a veruje da će biti i ove, je da sve zemlje Zapadnog Balkana budu orijentisane ka evroatlantskoj orijentaciji.

"Na Zapadnom Balkanu postoji nekoliko zemalja koje nemaju toliku spremnost kao Kosovo za evroatlantske integracije, fokus te administracije je bio da sve te zemlje pripremi, da ih približi velikoj evroatlantskoj porodici. Nadamo se da njegovo četvorogodišnje iskustvo u vladi ranije i iskustvo biznismena učiniti manje birokratskim, a više pragmatičnim u pronalaženju rešenja. Nadam se da će mnoga pitanja biti rešena mnogo jasnije i brže kako bi se utro put Kosova ka evroatlantskim integracijama", kaže Hoti.

Govoreći o svom iskustvu sa Trampom, Hoti kaže da sa njim može lakše da se komunicira.

"Moje kratko iskustvo sa njim je bilo izuzetno dobro, osoba sa kojom možete lako da komunicirate, direktno o konkretnim pitanjima, činilo se da je u to vreme veoma dobro informisan od svog tima o situaciji ovde i o potrebi dogovora za ekonomsku normalizaciju tada između dve zemlje, kako bi se otvorio put konačnom dogovoru", kaže.

Govorio je i o Vašingtonskom sporazumu potpisanom 4. septembra 2020. za koji zamera Samoopredeljenju i naveo da kada je reč o međunarodnim sporazumima, prijateljstvu sa Amerikom, nacionalnim interesima Kosova, evroatlantskoj orijentaciji, nikada ne bi trebalo da postoje razlike među političkim partijama.

Povodom sastanka sa Trampom i tada postignutog dogovora, bivši premijer kaže da je svrha tog sporazuma bila ekonomska, da se postigne ekonomski dogovor, da se stvori neophodna platforma za uspešno okončanje procesa dijaloga koji se vodi u Briselu.

"Dijalog sa Srbijom je bio blokiran, kada sam stupio na dužnost, u Vladi Haradinaja, a zatim u prvoj Vladi Kurtija. Kada sam preuzeo funkciju premijera, obično je odmah postojao zahtev da počne proces dijaloga, blisko sam sarađivao sa našim saveznicima i sa lokalnim partnerima, ne samo koalicijom, već sam slao signale i informacije tadašnjoj opoziciji, akademskom delu, civilnom društvu, svim grupama društva, da izgradimo neophodan konsenzus za konačan sporazum o međusobnom priznavanju i ova naša orijentacija je prihvaćena da uđemo u konačan sporazum o međusobnom priznanju i na osnovu toga smo započeli proces priznanja dve zemlje da bi utrli put za sporazum konačnog dijaloga u Briselu, za konačni sporazum o međusobnom priznavanju, ponovo naglašavam ovu svrhu", kazao je.

Navodi da je cilj Vašingtona bio da podrži Briselski dijalog, gurajući Srbiju i Kosovo u bližu ekonomsku saradnju, odnosno ulazak u sporazum o ekonomskoj normalizaciji, tesnu saradnju zemalja u velikim infrastrukturnim projektima, pre svega, sa nekim političkim elementima koji su tu uvedeni.