Hovenijer: USAID doprineo unapređenju bezbednosti i stabilnosti na Kosovu

Hovenijer
Izvor: Kosovo Online

Bivši američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer kaže da odluka administracije Donalda Trampa da raspusti Američku agenciju za međunarodni razvoj (USADI) šteti interesima SAD i uskraćuje pomoć za spašavanje života i maltretira lojalne američke javne službenike, prenosi Reporteri.

Hovenijer je naveo da je USAID doprineo unapređenju bezbednosti i stabilnosti u bivšim ratom zahvaćenim regionima poput Kosova.

„Trebalo bi da znam, do pre šest nedelja, bio sam ambasador SAD na Kosovu, zemlji sa velikom misijom USAID-a. Naše kolege iz USAID-a bile su sastavni i suštinski dio međuagencijskog “kantri tima” koji sam vodio, podržavajući naše strateške napore da promovišemo stabilnost i prosperitet u neizvesnom kutku Evrope. USAID je vredan alat američke spoljne politike. Sa manje od jedan odsto federalnog budžeta, rad naših kolega iz USAID-a je jeftin za Ameriku. Povrat ulaganja je ogroman uz uspehe kao što su: Partnerstvo s našom vojskom u borbi protiv ISIS-a u Siriji, obuzdavanje novih zdravstvenih pretnji poput ebole na globalnom nivou, smanjenje ilegalne imigracije poboljšanjem uslova u drugim zemljama, nadmetanje s Kinom za ekonomski uticaj. Unapređenje sigurnosti i stabilnosti u ranije ratom razorenim regijama poput Kosova," rekao je Hovenijer.

Hovenijer dalje tvrdi da je ukidanje USAID programa i osoblja poklon američkim konkurentima.

„Smanjenje ili eliminisanje programa i osoblja USAID-a je poklon našim konkurentima. Kineska ulaganja u razvoj širom sveta porasla su za 525 odsto u poslednjih 15 godina. Povlačenje američkih razvojnih programa i osoblja smanjuje naš uticaj i sposobnost da efikasno odgovorimo na razvoj događaja u ključnim strateškim regionima. Iznenadna odluka Trampove administracije da povuče gotovo svu USAID-ovu radnu snagu u inostranstvu nepravedno kažnjava posvećene javne službenike koji verno sprovode američku politiku i programe odobrene od strane Kongresa, često radeći u okruženjima visoke opasnosti širom sveta uz veliki lični rizik. Zaposleni u USAID-u su patriote koji sprovode politiku predsednika i njegovog tima za nacionalnu bezbednost. Oni rade za svakog predsednika bez obzira na stranačku ili političku pripadnost. Ova nepromišljena odluka stvara haos, seje strah i uništava mnoge živote i karijere i negativno utiče na porodice”, rekao je Hovenijer.

On dalje kaže da ovaj napor Trampove administracije da raspusti USAID ne koristi nijednoj stranci i da je na štetu svih Amerikanaca.

„Isto tako, troškovi američkih poreskih obveznika ovog iznenadnog i neorganizovanog odlaska nisu beznačajni, veoma niska procena troškova repatrijacije 1.400 službenika USAID-a i njihovih porodica je 20 miliona dolara. Kao što je nedavna izjava dvostranačke grupe od pet bivših administratora USAID-a koji su vodili agenciju pod demokratskim i republikanskim predsednicima tvrdi  da slabljenje, pa čak i uništavanje agencije nije u interesu nijedne političke stranke i na štetu je svih Amerikanaca. Iako se ne slažemo po svim pitanjima, mi se svim srcem slažemo da su USAID i američki programi inostrane pomoći od vitalnog značaja za naše interese, da su muškarci i žene u USAID-ovoj karijeri dobro služili svakom od nas i da je dužnost administracije i Kongresa da brzo zaštite statutarnu ulogu agencije. Pokušaj Trampove administracije da raspusti USAID šteti prioritetnim interesima SAD-a, uskraćuje pomoć za spašavanje života i maltretira lojalne američke javne službenike”, rekao je Hovenijer.