Izmenom izbornog zakona Kurti stvara sebi uslov za učešće na narednim izborima
Nacrt izmena i dopuna izbornog zakona, koji je pokrenuo Pokret Samoopredeljenje, osim što omogućava glasačima iz dijaspore da glasaju u kosovskim ambasadama u zemljama u kojima žive, takođe omogućava premijeru Aljbinu Kurtiju da bude nosilac liste Pokreta Samoopredeljenje, ukoliko dođe do novih izbora.
Predlogom izmene izbornog zakona preformulisna je tačka Osnovnog zakona, koja je bila pravna „sankcija“ tj, koja je onemogućila učešće Kurtiju na vanrednim izborima 14. februara, navodi Reporteri.
Predlog izmene ovog zakona, za koji se očekuje da će uskoro biti izglasan u Skupštini Kosova, predviđa da samo osobe „koje su pravosnažnom presudom osuđene za krivično delo sa jednom ili više godina zatvora u poslednje tri godine“ nemaju pravo učešća na izbornim listama.
Osnovni zakon trenutno predviđa da bilo koja osoba „koja je pravosnažnom presudom u poslednje tri godine oglašena krivom za krivično delo“ nije podobna za potvrđivanje kao izborni kandidat.
Shodno tome, kao i Kurtiju, nije bilo omogućeno bilo kome ko je osuđen u poslednje tri godine, bilo prvostepeno, za bilo koje krivično delo i bilo koji oblik kazne, da učestvuje na izborima.

0 komentara