Jakaj: Odlaganje konstitutivne sednice Skupštine dobrodošlo samo ako se osigura izbor predsednika Kosova
Viši istraživač Kosovskog pravnog instituta Naim Jakaj kaže da je odlaganje konstitutivne sednice Skupštine Kosova dobrodošlo samo ako se strankama daje vreme da postignu politički dogovor, koji bi osigurao i izbor predsednika, izbegavajući novi izborni ciklus.
On, međutim, ukazuje da će situacija verovatno biti slična kao i tokom prethodnih izbora, bez političkog dogovora.
„Iz političkih dešavanja koja smo videli, posebno u Demokratskom savezu Kosova, budući da se na njega gleda kao na ključ za postizanje političkog sporazuma, uključujući i Alijansu, koja je izjavila da ima određene uslove, primetno je da ćemo se verovatno suočiti sa situacijom sličnom kao na prethodna dva izbora, gde nema dovoljno glasova za izbor predsednika, nema političkog dogovora i, shodno tome, ići ćemo na nove izbore, koji se održavaju u skladu sa ustavnim rokovima“, rekao je Jakaj, prenosi RTK.
Vulnet Bugačku iz Demokratskog instituta Kosova mišljenja je da dalja odlaganja nisu razumna
„Činjenica da postoje pregovori između političkih stranaka ne sprečava ih da sa njima nastave i nakon konstituisanja Skupštine Kosova, jer se pregovori vode oko formiranja vlade i izbora predsednika. Izgleda da pobednički entitet takođe čeka razvoj događaja u DSK i, možda će, nakon završetka Skupštine DSK, biti jasnije da li će biti prostora za postizanje sporazuma između pobednika izbora i Demokratskog saveza Kosova, jer se pričalo da su zainteresovani za zajedničku vladavinu“, rekao je Bugačku.
0 komentara