Janjić: Euleks nužan u razmeni podataka Beograda i Prištine u vezi sa ubistvom policajca

Dušan Janjić
Izvor: Kosovo Online

Ubistvo policajca u Loznici nema dugoročne posledice na odnose Beograda i Prištine, smatra Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose, ali poručuje da treba iskoristiti trenutak da se reše neke stvari koje se dugoročno izbegavaju, a pre svega pitanje razmene informacija u vezi sa organizovanim kriminalom i pitanjima ljudske bezbednosti.

Svi pokazatelji, od počinioca, mreža kojima se kretao u bežanju iz zatvora na Kosovu i na kraju obračun sa policajcem govori o zapravo kriminalnim motivima, kaže Janjić za Kosovo onlajn.

"Nema sumnje da je tu bila puna svest da se ubija policajac koji vrši službenu dužnost. Taj politički momenat je sadržan u samoj biografiji počinioca, on je bio pripadnik OVK. Ali njegov posao, bavljenje marihuanom i njegovo bežanje i kad vidite te kanale koji su mu pomogli, to je zapravo ta Balkanska ruta za prodaju marihuane i droge, kada dođe iz Italije preko Albanije, Kosova, Crne Gore, Srbije, Republike Srspke i verovatno je cilj bio pobeći negde u Španiju ili Nemačku. Tako da taj politički momenat koji je naglasio ministar spoljnih poslova ne radi. To se ne može uzeti kao dokaz terorističkog delovanja sa teritorije Kosova protiv teritorije Srbije", ocenjuje. 


On ističe da je "neverovatno" koliko Euleks u poslednjih par godina ne radi svoj posao.

"On sebe jednostavno vidi kao neki servis koji čini Kosovsku policiju čini efikasnijom, vrlo malo se meša u razmenu podataka između policija Srbije, Kosova i istražnih organa. Uzmimo slučaj ubistva Olivera Ivanovića ili Banjsku. Dačić i Vlada moraju da traže ubuduće od nekog Lajčaka, Borelja, da to mora da bude tema razgovora. Tu  je Euleks jako nužan u razmeni podataka, kada se radi o kriminalu, o ljudskoj bezbednosti, zločinima nad ženama i slično", navodi Janjić.


Prema njegovim rečima, Nato je zadužen za vojni aspekt, a Srbe, kako kaže, trenutno zaista muči bezbednost, odnos sa policijom, kriminal. Dodaje da se od 2013. u razgovorima uopšte ne govori o bezbednosti, a kad se dogode ovakvi slučajevi, "onda krene politizacija i onda svako ide na svoje izbore, a građani ginu".

"Ubistvo jeste bilo iz kriminalnih motiva, ali ono ima i političke posledice, pogotovu kada se to dogodi u ovakvoj situaciji albansko-srpskih odnosa. Političke posledice uvek postoje i kada su u pitanju međuetnički odnosi treba uvek biti obazriv. Zbog toga je važno, da se to ne bi pretvorilo u sukob, jer nećemo dobiti rešenje, nećemo dobiti pravdu. Taj čovek je ubijen, ali neće se otkriti mreža koja je njega nosila, a siguran sam da je njegov beg deo organizovanog kriminala, to nije obično kriivčno delo, tu je dosta ljudi upetljano", smatra naš sagovornik.

Ističe da ako u jednoj Mitrovici – u kojoj je Hajrizi pobegao iz zatvora - "imate toliku represiju i navodnu efikasnost kosovskih policijskih snaga kad treba da zatvaraju apoteke, da predaju firme kosovskoj Agenciji za privatizaciju, to izaziva novu distancu Srba od te policije i izaziva taj dodatni osećaj ugrožensosti".

"Ne treba isključiti nacionalističku motivaciju, ali treba prvo pokupiti sve podatke, a broj jedan je doći do činjenica. Bez Euleksa, mi to nećemo moći da uradimo", zaključuje Janjić.