Joksimović: Kvinta nepodeljena po pitanju mosta na Ibru, Francuska razume poziciju Srba
Direktorka Centra za spoljnu politiku i bivša ambasadorka Srbije u Londonu Aleksandra Joksimović izjavila je da je Kvinta nepodeljena po pitanju otvaranja glavnog mosta na Ibru, a da Francuska ima veći stepen razumevanja u odnosu na položaj Srba i Srbiju.
„Već izvesno vreme Kurti svojim aktivnostima na određeni način gradi nepoverenje sa članicama Kvinte, koje su ga u velikoj meri podržavale. Međutim, nekoordinisane akcije su dovele do gubitka poverenja i sa podozrenjem se posmatraju najave nekakvih budućih akcija. Jedno od njih je i tema potpunog otvaranja mosta na Ibru. Ono što je bitno reći je da sve članice Kvinte smatraju da ne treba kretati u takvu akciju u ovom trenutku, da ona može biti veoma rizična“, kazala je Joksimović za Kosovo onlajn.
Naglašava da se namera otvaranja glavnog mosta na Ibru razlikuje od svih prethodnih poteza Prištine upravo po činjenici da bi mogla da ugrozi bezbednost pripadnika Kfora.
„Kfor je dao saopštenje da je spreman da ostane na mostu bez obzira na ono što se bude dešavalo, što znači da potencijalno Kfor biva ugrožen eventualnim akcijama i bezbednosnom destabilizacijom ukoliko Kurti bude nastavio da insistira na punom otvaranju mosta. U tom kontekstu se čini da je načinjeno i nekoliko poseta Prištini u pokušaju da se Kurti upozori da ne radi ništa nekoordinisano. Vidimo da je i direktor CIA bio tamo, treći čovek Natoa“, navela je Joksimović.
EU i Kvinta su zabrinuti da bi, posle Ukrajine, moglo da se otvori novo krizno žarište, a jednostrana akcija otvaranja glavnog mosta na Ibru bi, procenjuju, mogla da bude okidač u tom smeru.
„Svi su zabrinuti da se ne otvori neki novi bezbednosni problem i kao potencijal se vidi mogućnost da, recimo, jedna ovakva aktivnost može da pređe u nekontrolisani bezbednostni rizik. U tom kontekstu treba reći da su sve članice Kvinte realno protiv“, precizirala je ona.
Upitana koliko je izvesno da dođe do eskalacije tenzija, ovaj diplomata kaže da su to procene zapadnih bezbednosnih službi.
„Ukoliko takve zemlje imaju procene da postoji bezbednosni rizik, mislim da oni verovatno imaju mnogo više informacija nego što mi o tome možemo komentarisati. Ali jako bitan aspekt je da bi u slučaju bilo kakvog izbijanja nemira zapravo Kfor bio na udaru i to je nešto što će svakako oni koji su prisutni u Kforu pokušati da izbegnu na svaki način“, istakla je Joksimović.
Komentarišući nedavno oštro saopštenje francuskog ministarstva spoljnih poslova u kome je od Prištine zatraženo da obustavi jednostrane akcije koje onemogućavaju život srpskoj zajednici na severu Kosova, Joksimović kaže da je ova zemlja, u odnosu na ostale članice Kvinte, od početka imala više razumevanja za poziciju Srba i Beograda.
„Francuska je uvek ta koja u određenim nijansama ima više razumevanja za poziciju Srba i Beograda i možda uvek ima za neku nijansu i snažnije, odlučnije izjave u odnosno na ostale. Ali, čini se da Kvinta u ovom trenutku nepodeljeno stoji iza toga da smatra da bilo kakva tema otvaranja mosta na Ibru za saobraćaj u ovom trenutku predstavlja bezbednostni rizik“, ocenila je Joksimović.
Razloge vidi ne samo u tradicionalnim istorijskim vezama dve države, već i u aktuelnim bilateralnim odnosima Pariza i Beograda.
Otuda i saopštenje MSP Francuske vidi i kao svojevrsnu najavu posete predsednika Emanuela Makrona Srbiji.
„Postoje istorijske veze sa Francuskom. Postoji bliska i tesna saradnja u današnjem trenutku koja ima velike ekonomske aspekte, postoje česte postoje. Vidimo da predsednik Makron dolazi u svoju drugu posetu. Veoma značajno je reći da kada predsednik jedne takve zemlje dolazi po drugi put, to ima veliki značaj. Znači da Srbija za njega predstavlja bilateralno veoma važnog partnera i u tom kontekstu možemo čak reći da je ova izjava jedan vid pripreme njegove posete gde su možda želeli da istaknu da Francuska ima razumevanja za određene bojazni, strahovanja i pozicije Srbije kada je u pitanju, evo u ovom trenutku, tema mosta na Ibru“, kazala je Joksimović.
0 komentara